• 09 Ağustos 2020 18:09
  • 0
  • 3 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Otel miyiz hastane mi

Bu yazıyı dinleyin
Bener E. Kavukçuoğlu 09 Ağustos 2020 Otel miyiz hastane mi

Yaklaşık 1 hafta  önce Almanya, tatil için gittikleri  Riskli Bölgeolarak belirtilen ülke/bölgelerden gelecek  olanlara sınır girişlerinde ücretsiz test uygulayacağını ve uygulamanın  bu bölgelerden gelenler için zorunlu olacağını açıklamıştı. 

Ne oldu ise aynı Almanya 04.08.2020 günü ani bir kararla Aydın,Muğla,İzmir ve Antalya için Riskli Bölge uyarısını  kaldırdığın açıkladı. Halbuki 15.06.2020 tarihinden 31.08.2020 tarihine değin geçerli olan Riskli Bölge listesi 15 günde bir yenilenerek, eksiltme veya arttırma yapılacaktı. Türkiye temmuz sonunda bir umut ile olumlu bir açıklama beklerken, bu açıklama  o tarihte gelmedi. Tüm umutlar 15 gün sonrasına sarkmışken ne  oldu ise standart dışı bir şekilde bu açıklama04.08.2020 tarihinde yapıldı. 

Ancak Alman Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında küçük bir detay vardı: “Türkiye Almanya’ya dönecek herkese zorunlu PCR testi yaptıracaktır. “

Tam bu da nereden çıktı derken, ertesi gün Kültür ve Turizm Bakanlığı kanalı ile elimize  ulaşan bir genelge bu küçük ayrıntıyı doğruladı. Hem de…..

Otellerin zorunlu olarak bu testin yapılması  için gerekli örnek alımını sağlayacak yetkili bir kişiyi görevlendirilmeleri, 

Otelde bu  numunenin alınabilmesi için gerekli hijyen şartlarına sahip bir oda oluşturulması ,

Bu numunelerin testi  yapacak yetkili kurumlara gereken  hijyen kuralları içerisinde gönderilmesi ,

Otelde bu konu ile ilgili bir  kişinin irtibat kişisi olarak yetkilendirilerek ilgili  makamlara bu kişi ile numune alacak kişinin iletişim bilgilerinin gönderilmesi, 

gibi  otelleri hastaneye çevirmenin ötesinde nerede ise otelcileri de Tıp Fakültesi mezunu yapmaya dönük, ve de 2 gün gibi kısa  bir sürede tamamlanması istenilen bir genelge. 

Tüm bu  test uygulamalarını  yapacak kapasite var mı? Varsa neden ülkenin kendi vatandaşları için daha çok test yapılmıyor da bizim kendi  sağlığımız arka plana itiliyor?

Bu yetmedi, bir de bu konu ile ilgili  İçişleri Bakanlığı genelgesi var ki hastane olmaktan kendini kurtaranotelleri  “Otelciler Cezaevi” yapmaya yeter. 

Efendim test sonucu pozitif çıkanı İl Sağlık Müdürlüğü ile İl Turizm Müdürlüğü ne bildireceğiz.Bildirmedin “HAPİS”. İyi de testi yapan ben değilim ki. Hastahane test sonucunu neden ilgili bu kurumlara bildirmiyor da bana bildiriyor? 

KVKK içinde yer alan özel verilerden kişilerin Sağlık verisi KVK Kanununa rağmen nasıl oluyor da  ortalarda dolaşıyor? 

Hani derler ya “aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık”. Biz otelcilerecezaevinin  yolu gözüktü de. 

Herkes  ülkesine girişte test isterken, biz çıkışta test istiyoruz. 

Sonucu pozitif çıkanı da göndermiyoruz. 

Almanya üstünden tüm masrafları alan böylesi bir Turizm Cennetinin kapılarını açar tabii. 

Bize ise  Cehenneme az kaldı… 

önce akıl hastanesine düşmezsek.

 

Diğer Yazılar

Halı ve kültür 25 Eylül 2020

Vatan sağolsun 09 Temmuz 2020

T+U+R+İ+Z+M = P 15 Haziran 2020

Stockholm sendromu 28 Mayıs 2020

Turizm yalanları 17 Mart 2020

Boş senaryo 13 Ocak 2020

Yok eden turizm 28 Ağustos 2019