• 26 Haziran 2020 12:11
  • 0
  • 4 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

SunExpress-Almanya. Bir bu eksikti!

Bu yazıyı dinleyin
Yavuz Ataç 26 Haziran 2020 SunExpress-Almanya. Bir bu eksikti!

Nisan ayının ikinci haftasıydı. İstanbul Havayolları, UFO, Sonnenreizen ve German Tur’unkurucusu rahmetli Sümer Akat’ın vefatı dolayısıyla yazmış olduğum makalede, Türk turizmine büyükhizmetleri bulunan ve ülke turizmin gelişmesinde çok önemli rolü oynayan insanlarımızdanbahsederek. Ne yazık ki hiçbirinin kıymeti bilinmedidiyerek şunları yazmıştım.

Koronavirüs salgını sürecinin normalleşmesi sonrasıbirçok otelcinin ‘keşke’ Avrupa’da SümerAkat, Yücel Meydan ve Vural Öger gibi Türk tur operatörleri olsaydı diye söyleyeceklerini tahmin ediyorum. 

Çünkü Avrupa Birliğinin vatandaşlarına yönelikşimdilik medya üzerinden yürüttüğü "Tatilini kendi ülkende yap. Paranı kendi ülkenin ekonomisi için harca"şeklindekikampanyanın sadece bir eylem boyutunda kalmayacağını biliyorum.

Türk turizmin hızlı bir şekilde tekrar eski durumuna gelmesi ancak farklı düşünen, risk alan, tatilcinin ihtiyaçlarını bilen, yeni ürün ve hizmet sunan ve sektörü iyi tanıyan idealist, vatansever kişiler sayesinde olur. Armut piş, ağzıma düş diye bekleyen kişilerle bu iş çok uzun sürebilir, hatta çok uzun yıllar bile alabilir..

Bu yazımın yayınladığı günlerde birçok otelcimiz hala kış modundaydı. Göz atanların bazıları iki satır okuyup,Lolipop’umda nerdeymiş diyerek farklı idealpeşinde koşmuştur. Sonuna kadar okuyan kişilerin birkaçı ise mutlaka bana kızmıştır. 

Haklı da olabilirler.. O farklı bir mevzu ama ölüm kalım meselesi degil..

Birkaç gün önce Turizm Bakanımız Koronavirüs hakkında konuşurken, ikinci dalganın ekovirüs şeklinde geleceğini belirtirken,"Türkiye’ye de kesin bir hayır demiş değiller, konuşmaları kesmiş değiller. Sorularının cevaplarını veriyoruz, düzeltilmesi gereken şeyler varsa düzeltiyoruz. Ben umutluyum" diye konuşmuştu. 

Üzerinden 24 saat bile geçmeden, hem de Türkiye’ye yönelik uygulanan seyahat yasağıdevam ederken.. Almanya’nın önemli medya kuruluşları, SunExpress-Almanya'nın mevcut şartlar uyarıncastratejik bir hamle ile Türk turizminde daha fazla büyüme kararı alındığı açıkladı.

Haberi okumuş olan otelcilerimiz neler hissetti bilmiyorum?.. Saadet zinciri içinde Lale Devrinin sefasını sürdürenkişileryine iki satırını okuyup, hani benim Lolipop`umdiyerek. Pembe Panterdans şovuna devam ettiğini tahmin edebiliyorum..

Neyse. Dost acı söylermiş.. Almanya’nın etkin gazetelerinde konuyla ilgili çıkan yazıların mealini aktarmak istiyorum. 

Koruna virüs salgını nedeniyle Lufthansa ve Türk Hava Yolları ortak kuruluşu olanSun Express Almanya kapatılıyor diye başlık atarak. Karardan etkilenen 1200 personel ile görüşmelerin hemen başlayacağı. Almanya-Sun Express tarafından planlanmış uçuşlarda bilet almış yolcularınrezervasyonlarının otomatik olarak Sun Express Türkiye, Eurowings ve diğer havayolu şirketlerine aktarılacağı belirtilmiş.

Bilmem anlatabildim mi?

Otelcilerimiz, daha dogrusu satış ve rezervasyon bolümünde çalışan arkadaşlar tarafındaniyi anlaşılması içinşöyle anlatayım. Çünkü Avrupa’dan, Türkiye’ye yönelik uygulanan seyahat yasağı kalkar, çalışmış oldukları otellerde açılır ise rezervasyon tarihlerini değiştirme işlemi ile uğraşacak olan onlar!

Yanlış anlaşılmasın diye bir daha tekrar edeyim. Bahsetmiş olduğum kapatılan Sun Express, Almanya tarafından planlanmış uçuşlar. Detaylarını bilmiyorum. Ama Sun Express Türkiye'nin satışa açmış olduğu uçuşlarla hiç bir ilgisi yok.

Örneğin çok önceden yapmış olduğunuz.15 Temmuz, Cumartesi günüDüsseldorf - Dalaman uçuşunuz, 01 Ağustos Köln-Dalaman olarak. 22 Ağustos,Dalaman-Düsseldorf, dönüş uçuşunuz ise 29 Ağustos Dalaman-Köln tarihlerine değiştirilmiş olabilir. Daha sonra ise Sun Express-Türkiye tarafından Düsseldorf’dan Dalaman’a Salı, Cumartesi yerine Çarşamba günü tek uçuş planlanmış olabilir..

Karışık pizza gibi oldu ama inşallah anlaşılmıştır.

Benzer şekilde yaşanacak uçuş değişikliklerin sadece Sun Express uçuşlarında olur diye düşünmüyorum. Birçok uçak şirketi bu sene benzeri sorunla karşılaşacak, karşılaşmıştır.Bu yüzden herkesin anlayış göstermesi lazım. Ayrıca hangiuçak şirketi ile olursa olsun. Şayet çok önceden yapılmış bir rezervasyonunuz var ise mutlaka önceden teyid ettiriniz.

Eğer Avrupa’dan seyahat yasağı kalkınca, yok şu kadar uçuş koyduk, yok bu kadar ilave uçuş planladık sözlerine bakıp, sakın kimse galeyana gelmesin.Bunların hepsi bos laflardan ibarettir. Çünküyaz sezonu için planlanmış programın yüzde ellisini bile uçan şirketi başarılı saymak gerekir.

Biliyorum, birçoğunuzun aklı Lolipop’da kaldı ama hele şu seyahat yasağı bi kalksın..