• 22 Temmuz 2019 22:09
  • 0
  • 3 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Tanıtım ajansı ve demokrasi

Bu yazıyı dinleyin
Bener E. Kavukçuoğlu 22 Temmuz 2019 Tanıtım ajansı ve demokrasi

 

Bir tarih hocasının Türkiye demokrasisi ile  ilgili söylediği bir söz vardır: 
 
 
“Ben bu  ülkeye demokrasinin geldiğini çok gördüm ama gittiğini hiç görmedim.”
 
Bizim ki  gibi, karnı değil, gözü hiç doymayan,  pastadan biraz daha fazla pay kapabilmek adına “ gözlerimi kaparım, vazifemi yaparım” diyenlerin köşe başlarında  olduğu bir  ülkede demokrasiyi  aramak zaten abesle iştigal demektir.  
 
Muhalif olanların her daim terörist olarak suçlandığı, ama yandaşların her daim el üzerinde tutulduğu bir ortamda yandaşlar için demokrasi her daim vardır. Ancak sokaktaki  insan için “demokrasi = ekmek “ tir. Karnı tok olmayan için demokrasi hikayedir.
Ülkemizde ekmeğin en önemli kaynaklarından biri de Turizm. Bunu yıllardır söyleye söyleye ezberledik.  Ezberledik ne  kelime,  ağzımızda çiğneye çiğneye pelteye çevirdik.
 
Deniz, Güneş, Kum üçlemesi yolun başında en  önemli stratejimizdi. Kısa bir süre sonra turizmin sadece bu üçlüden  oluşmadığının, farklı alanlara da yayılmanın gerekliliğinin farkına vardık. 
 
Vardık da ne oldu? Bugün hala – 30 senedir – bu  üçlüyü aşmaya çalışıyoruz. Gelen giden bakanların isimlerini bile anımsıyamaz olduk.  Hepsi büyük hedefler koyarak geldiler ama hedefin “H”sini göremeden gittiler. 
 
Peki “Devlet’te devamlılık vardır” kavramı ne  oldu? Dün Turizm Bakanı: Sn. Ertuğrul Günay, iktidarda AKP . Bugün: Turizm Bakanı
Sn. Mehmet Nuri Ersoy, iktidarda AKP; iktidar o günden bugüne aynı. 
 
Sn. Ertuğrul Günay, kendi zamanında Türkiye Turizm Stratejisi 2023 başlığı altında bir strateji programı hazırladı. Yıl 2007. Eleştirilecek  yönleri yokmu idi,  mutlaka vardı. Ama sonunda Türk turizminin bir  ana planı  oluşmuştu. Tüm detayları ile.  
 
Neler vardı içinde (ana başlıklar)
 
- Alt yapının geliştirilmesi
 
- Farklı turizm alternatiflerinin geliştirilerek turizmin ülke geneline yayılması
 
- Turizm eğitiminde niteliğin arttırılması
 
- Nitelikli turist sayısının arttırılması
 
- Turizm gelirlerinin arttırılması
 
Tüm bunlar için oluşturulacak bütçe devletin turizm gelirlerinin %1 i nin bu  konuya ayrılması ile  oluşacaktı.
 
Geldik bugüne.  12 sene önce hazırlanan ana plan bugün bakanlığın tozlu raflarında  unutuldu gitti. Şimdi – şu an için- plansız, programsız aynı hedefleri tutturmak adına Turizm ve Tanıtım Ajansı adı  altında yeni bir yapılanmaya gidiyoruz. 
 
Turizm sektörü %1 lik (alt sektörlere göre değişiyor) kesinti payını %0,75e  indirdiği için yetmez ama evet diyerek  mutlu. Ama kaybolan 12 yılın hesabını soran yok.  Turizmden her yıl  milyarlarca dolar kazanan devletin katkısının neden olmadığını soran
yok. Daha birçok soru var yanıtı aranması gereken ama zaten hiçbirini soran yok.
 
İşte bizim demokrasimiz: Ağlayan çok, konuşan yok. 
 
 

Diğer Yazılar

Halı ve kültür 25 Eylül 2020

Otel miyiz hastane mi 09 Ağustos 2020

Vatan sağolsun 09 Temmuz 2020

T+U+R+İ+Z+M = P 15 Haziran 2020

Stockholm sendromu 28 Mayıs 2020

Turizm yalanları 17 Mart 2020

Boş senaryo 13 Ocak 2020

Yok eden turizm 28 Ağustos 2019