• 07 Nisan 2010 14:04
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Turizmdeki rekabet üstünlüğünü kim sağlıyor?..

Bu yazıyı dinleyin
Nazmi Kozak 07 Nisan 2010 Turizmdeki rekabet üstünlüğünü kim sağlıyor?..

 

Dünya değişiyor..

İnsanlar değişiyor..

Kültürler değişiyor..

İnsanların yaşamdan beklentileri değişiyor..

Görünmez bir el yeni bir Dünya yaratıyor..

Turizm sektörü de bundan nasibini alıyor. Daha az kitap okuyan, daha az düşünen, daha az sorgulayan, bireyci, televizyonların yönlendiği, sanal bir Dünya’da yaşıyoruz..

Böyle bir Dünya’da, böylesi özelliklere sahip insanlara yönelik turizm, ürün geliştirmek, rekabetten üstün çıkmaz lazım..

Zor bir iş, maharet istiyor..

Tabii kolay bir tarafı da var. Günümüz insanının temel özelliği fiyatlara karşı olan hassasiyeti. Eskiden de öyleydi. Ancak, şimdilerde bu özellik daha ön planda.

Buna kısaca; eldeki paraya en iyi ürünü alma, demek mümkün..

Bugünlerde turizm sektörünün aktörleri bunları deneyimleri ile iyi biliyorlar. Bildikleri kadarı ile kararlarında bunlara dikkat ediyorlar. Bir tür esnaf hissi ile..

Her şey dahil, bu tüketici grubunun tercihleri ile yönlenen, gelişen turizm ürünlerinin başında geliyor. Bu tüketici grubunun özellikleri birden bire değişmeyeceği için de, her şey dahilin tedavülden kalkmasını beklemek şimdilik bir hayal. Elbette ki her şey dahil de kendi içerisinde evrimleşiyor, değişiyor. Ama, şimdilik o kadar..

Sonuçta ne oluyor. Turizmde pazarlama faaliyetleri açık ara ile fiyat enstrümanı üzerinden yürütülüyor. Sonrasında ürün ve en sonunda insan..

İnsan derken, kimse yanlış anlamasın. Literatürdeki anlamıyla nitelikli hizmet üreten insan değil, burada kast edilen..

İş gören ve iş üreten..

Günümüzde pazarlama faaliyetleri fiyat bazlı dedik. Öyleyse, düşük fiyat  nasıl veriliyor? Ucuz işgören ve ucuz girdi ile.. Bunlar nasıl elde ediliyor? Ucuz çalışan ve ucuz tarım ürünleri ile..

Yani, bizim turizm sektörü Mehmet üzerinden rekabet ediyor. Birinci Mehmet, stajyer; ikinci Mehmet, köylü Mehmet..

Yalan mı?