• 16 Ekim 2011 20:05
  • 0
  • 3 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

'turkey ' siz turkey

Bu yazıyı dinleyin
Bener E. Kavukçuoğlu 16 Ekim 2011 'turkey ' siz turkey


Bener E. Kavukçuoğlu

ABD’de Türkiye’yi nasıl tanıtacaksınız?

Turkey dediniz mi adamların aklına Şükran Günü geliyor, ağızlarının suyu akıyor. Ne bilsin tüm dünyası kendi mahallesi olan garibim Amerikalı dünyanın bir yerinde,  “koşarak gelip uzak Asya’dan / bir kısrak başı gibi Akdeniz’e uzanan” bir ülke olduğunu ve bu ülkenin adının da kendi lisanında Turkey diye geçtiğini . Durumun vahametini gören Kültür ve Turizm Bakanlığımız da Türkiye’yi tanıtalım derken hindi reklamı yapmamak adına karar  vermiş, ABD ‘de ki tanıtım “Turkey” siz Turkey olarak yapılacak.

İlk etapta insanın kulağına hoş geliyor, “TURKEY” siz TURKEY , biraz düşününce sanki  Kıymasız Adana Kebabı .

Kültür ve Turizm Bakanlığı bu politikayı uygularken acaba New York Kültür Ataşeliği’nin olduğu binanın kapısına baktı mı :

Consulate General of TURKEY.

Nedir bu garibim hindi’nin bizden çektiği . Orhan  Veli yaşasa hindi için belki de dizelerinde ufak bir  değişiklik yapardı

Hiçbir şeyden çekmedi / Türkler’den çektiği kadar...

Yıllar öncesi bir keresinde ben de kapılmıştım bu hindi rüzgarına. ABD ye gelirken verilen forma  Türkiye diye yazdım. İndik uçaktan,  pasaport görevlisi sordu:

Bu ne?

Nasıl anlatırsınız adama Türkiye nedir ? Zaman eski zaman, çantanın içinde Ipad de  yok ki aç Ipadi , tıkla Google Earth’e,  göster adama

işte Tür...

Olacak şey değil, orada da Turkey yazmakta. 

Anlat derdini anlata bilirsen.

Pasaport görevlisi ne yapsın, çizdi benim Türkiye’nin üzerini,  üstüne yazdı  kocaman bir TURKEY

Olduk mu koca havaalanında bir baba hindi.

Ne yapsak ne etsek Telekomünikasyon Başkanlığı’ndan rica etsek ,  hazır başlamışken bir de şu Google Earth’ e  internet erişimini de engellese mi?

Gerçi yasaklamakla bitecek gibi de değil. Bizim New York Başkonsolosluğu web sayfasının giriş bölümünde  -yanlış saymadı isem-  16 defa Turkey geçmekte. En zarifi de “go.Turkey.com / Turkey’s official Tourism Portal ” Hani derler ya bu ne perhiz ne lahana turşusu .

Şükürler olsun ki bizim hindiler safteron . Bir de onlar uyanıp da kişilik haklarına saldırıda bulunulduğunu iddia edip AIHM’ye gitseler,  buyrun bakalım ; AB de açar mı yeni  bir müzakere başlığı

“Türkiye’de Hindilerin kültürel hakları”

Kapatın  kapatabilirseniz ondan sonra .

Hani nerede ise bu hindi merakımızdan AB’ye giremeyeceğiz.

Ama gözüken odur ki  hindi bizden , biz hindiden kurtulamayacağız.  Ben derim ki bu işi kökünden halladelim, hep beraber rahatlayalım. Nasıl mı? Çok kolay. Sn Günay’dan rica edelim tüm dünyada sözlüklerdeki Turkey kelimesinin  karşılığını “KOÇUM” olarak değiştirtsin. Olmaz mı? Bal gibi de olur . Dünya lideri isteyecek de dünya yapmayacak .

Aklıma çocukluğumuzda söylediğimiz bir tekerleme geldi, sözümüzü de onunla bağlayalım:

Kabaramazsın kel fatma, annen güzel sen çirkin.

 

Diğer Yazılar

Halı ve kültür 25 Eylül 2020

Otel miyiz hastane mi 09 Ağustos 2020

Vatan sağolsun 09 Temmuz 2020

T+U+R+İ+Z+M = P 15 Haziran 2020

Stockholm sendromu 28 Mayıs 2020

Turizm yalanları 17 Mart 2020

Boş senaryo 13 Ocak 2020

Yok eden turizm 28 Ağustos 2019