• 09 Temmuz 2020 23:13
  • 0
  • 2 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Vatan sağolsun

Bu yazıyı dinleyin
Bener E. Kavukçuoğlu 09 Temmuz 2020 Vatan sağolsun

Gütersloh şehrini belki duydunuz,  belki duymadınız.  Gütersloh,Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde100.000 nüfuslu  orta hallice bir şehir. Adının bir anda ön plana çıkmasının nedeni ise   birkaç hafta önce buradaki bir et firmasında ortaya çıkan Covid 19 hastalığının bu firmada çalışan yaklaşık 1500  kişiyietkilemiş olması.  Hem de Almanya ‘nın salgının etkilerini oldukçaazalttığı ve buna bağlı olarak salgınönlemlerini oldukça gevşettiği birdönemde. 

Çalışanların bir kısmının çevredeki  diğer şehirlerde de ikamet ediyor olması salgının etkisinin ve endişelerin daha da büyümesine yol açtı. 

Bu gelişmenin  ortaya çıkması üzerine Bayern Eyaleti, Avusturya derhal açıklama yaptılar : “ Kuzey Ren Vestfalya eyaletinden gelecek olanları kabul etmiyoruz!”

Kuzeyde, sahil kesimindeki oteller, bu bölgeden gelen misafirlerini otelden çıkardılar. 

Bulaşıcı niteliği, artıkkonuşa konuşa ezberlediğimiz, çok yüksek olan bu hastalığa karşı derhal önlemler alındı ki hastalık yayılmasın.

Bugün hastalık tekrar kontrol alındığı için bu yasaklamalar da kaldırıldı hali ile. 

Sağlık Bakanımızın akşamları yaptığı açıklamaları dinliyor musunuz?  Hürriyet Gazetesinin 09.07.2020 tarihinde Sn. Koca’nın  gazetenin  internet sayfasından çıkan  açıklamalarından bir alıntı:

“…..Diyarbakır, Konya, Adana, Gaziantep, Şanlıurfa başta olmak üzere bazı illerde hastalık pik seviyesine ulaşıyor. Bu şehirler en yüksek vaka sayılarını yeni görmektedir. Buradaki vaka artışlarının ancak tedbirlerin gücüyle azalacağını, daha stabil hale geleceğin düşünüyoruz.”

Tedbirlerin gücü? Mesela Konya’lı vatandaşlarımız bu güçlü tedbirler sayesinde mi Antalya bölgesinde tatil yapmaktalar?  Konya’dan gelip de bu bölgede tatil yapan bunca insan acaba Sağlık Bakanlığı’mızınmeşhur Şehir Hastahaneleri’nden PCR testi yaptırıp ellerine sağlam raporu aldılar da biz mi bilmiyoruz?

Tabii ki gerek Konya’da, gerekse de diğer ismi verilen şehirlerde  yaşayan insanlar da tatil yapacaklar. Ancak böylesi bir dönemde, bu veriler  ışığında bu vurdumduymazlık normal midir? 

Hadi  biz Vatan uğruna ölmeyi çok severiz. Hadi diyelim ki devlet-i Ali miz de sürü bağışıklığı adına “ ölen ölsün, kalan sağlar bizimdir”  dedi.  Olacak şey değil ya… sözümüz meclisten dışarı…

Peki bürokrasimizden, özel sektöre Avrupa’dan turist gelsin diye Türkiye’nin sağlıklı olduğunu ispat etmek için attığımız taklalar? Hem de “Kim olursan ol yine gel” diyen Mevlana’nın torunları olarak “ Ey Avrupa, sen hasta, sağlam bakma gönder, ben geriye sadece sağlamlarını gönderirim, çürükler ben de kalsın, ben bakarım” diyerek. 

Ne diyelim, Vatan sağolsun.

Diğer Yazılar

Halı ve kültür 25 Eylül 2020

Otel miyiz hastane mi 09 Ağustos 2020

T+U+R+İ+Z+M = P 15 Haziran 2020

Stockholm sendromu 28 Mayıs 2020

Turizm yalanları 17 Mart 2020

Boş senaryo 13 Ocak 2020

Yok eden turizm 28 Ağustos 2019