• 04 Mart 2016 00:00
  • 0
  • 4 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Vatandaş hakları angajman kurallarına girmez mi?

Bu yazıyı dinleyin
Refet Kayakıran 04 Mart 2016 Vatandaş hakları angajman kurallarına girmez mi?

 

‘’Moskova’daki Türkiye Büyükelçisi Ümit Yardım, Türk vatandaşlarının hak ihlalleriyle ilgili yüzlerce şikayet aldıklarını söylüyor…
 
Ancak Rus yetkililer,  kendilerine aktarılan bu şikayetler konusunda tümüyle sessizlik içinde, yani sorunların giderilmesi için herhangi bir girişimde bulunmuyor. Basit bir örnek; Rus Polisinin, Türkiye Büyükelçiliğinin bulunduğu sokakta yaya geçidinden geçmeyen Türklere ceza kestiği anlatılıyor’’... diyor, 22 yıl Moskova’da gazetecilik yapan Cenk Başlamış.
 
Bir yabancı uçak,  hiç saldırıda, bombalamada dahi bulunmadan, sadece sınır ihlali ile hemen ‘’düşman’’ olup, Vatanın sınırlarına tecavüzden düşürülüyorsa, bu ‘’düşmanın’’ vatandaş haklarına tecavüzü bunun kadar önemli bir hakaret değil midir? Üstelik vatandaş,  ‘’düşman’’ tarafından sadece tecavüze uğramıyor bir de hayatını geçindirecek her türlü olanaktan mahrum bırakılarak maddi zarara da uğruyor! Vatanın, vatandaşın bu zararından dolayı toplam kaybı ise milyarlarca dolar! 
 
Devlet, kendi vatandaşının ihlal edilen haklarını ‘’düşman’’ ilan edilen bir ülkede koruyamıyor ama bu ‘’düşman’’ ülke vatandaşları, bizim vatanımızda her türlü serbestiyeti  özgürce yaşıyor! Bu nasıl bir mütekabiliyettir?
 
24 Kasım uçak düştükten sonra Rusya  hemen Türk vatandaşlarına 1 Ocak 2016 itibariyle vize koydu. Ruslar ise Türkiye’ye vizesiz elini kolunu sallayarak giriyor!
 
Rusya’da iş yapan binlerce Türk şirket sadece Türk oldukları için alenen kara listeye alındı ve artık size iş yok dedi doğrudan Başkan Putin. Yüzlerce firma, binlerce çalışan şu anda işsiz ve büyük zararlarla karşı karşıya…  Ruslar ise Türkiye’de çatır çatır çalışıyor, iş yapıyor.
 
Rusya’dan Türkiye’ye tüm charter uçuşları yasaklanırken, Türkiye’ye tatil satışı yapmak, tek bir Türkiye broşürü, afişi, kataloğu bulundurmak bile yasak… Rusya’da Acentaları polis basıp, masalarda Türkiye kataloğuna ceza kesiyor ! T.C. vatandaşı kişilerin patron olduğu tüm tur operatörleri yasaklı.  Ama Türkiye’den Rusya’ya tatil satışı yasaklı değil. 
 
Rusya, Türkiye’den ihraç edilen bilumum tarım, deri, tekstil vs. ürünlerine yasak koydu. Rusya ise Türkiye’ye, ‘’ el mahkum’’,  doğal gazdan buğdaya her şeyi satıyor. Türkiye, Rusya’ya tek bir ticari ambargo uygulamıyor. 
 
Haydi geçtik bunları, ‘’düşman’’,  cennet vatanın en nadide Akdeniz koyunda gözüne baka baka bomba yapıyor,  bomba! Zerre kadar anlamadığın teknolojiyle ‘’düşmana’’ canım Akkuyu sahilinde Nükleer tesis yaptırıyorsun, ve de bunca yukardaki tecavüze, hakarete, düşmanca tavra rağmen bu yatırıma hala dur demiyorsun!
 
Türkiye’nin yarısı kadar güneş alan ülkeler tamamen güneş, rüzgar enerjisine geçerken,  sen gidip 330 gün güneş alan Akdenizini Ruslara emanet edip nükleer ayıbını yaşatıyorsun, bir de üstüne adamla düşman olup hala bu tesis için gıkını çıkartmıyorsun! Doğal gazdan zaten göbekten bağlısın bir de nükleerle iyice kucağa oturup kıpırdayamıyorsun bile!
 
Şu anda Türkiye’de çatır çatır iş yapan Rus DenizBank’tan Rus Yandex’e yollasana onlarca vergi denetçini! Nükleer tesis bitmiştir desene! Koysana vize,  zaten 50 kişiye düşmüş Rus turiste!
 
Vatanın sınırını ihlal eden bir uçağı düşürmek ve pilotlarını öldürmek marifet değil… Marifet, Vatanın ve Vatandaşlarının onurunu, hukukunu, menfaatlerini korumak!