• 16 Temmuz 2018 12:00
  • 0
  • 3 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Wellness ile bütünleşen destinasyon : tirol

Bu yazıyı dinleyin
Mehmet Han Ergüven 16 Temmuz 2018 Wellness ile bütünleşen destinasyon : tirol

 

Aslında bu yazının hikâyesi daha öncelere dayanıyor,
 
Düsseldorf’ta yüksek lisans öğrencisi iken Almanya, Avusturya ve İtalya’yı kapsayan toplamda 16 günlük bir eğitim gezisine katıldığım sırada Tirol’ü ve Tirol markasını yakından tanıma fırsatım olmuştu. Wellness’ın Amerika Birleşik Devletleri’nde doğmasına ve oraya ait bir yaşam tarzı olmasına karşın, belki de wellness’ı destinasyon bazında bu kadar geniş, sürdürülebilirlik bağlamında da bu kadar hassas gerçekleştiren adresler içinde önde gelenlerden biridir Tirol…
 
Bu yazıyı okurken değerli okuyucularımdan bazılarının aklına “Neden Tirol?” sorusu gelebilir.
 
Kısaca ifade etmek gerekirse; Tirol’ün en büyük wellness alanı; temiz havasıyla dağlar, vadiler, akarsular, göller ve ormanların bulunduğu bir doğada yer alıyor.
 
Yani Tirol, sahip olduğu doğal kaynakları çok başarılı bir şekilde wellness konseptine uyarlayarak hem yaşıyor hem de yaşatıyor. Tirol oluşturduğu bu konsepte bir de isim bulmuş:
 
“Alpine Wellness” yani “Alp Tarzı Wellness”.
 
Alpine wellness’ta; doğa, spor ve doğal wellness bir arada sunuluyor ve bu da “Alpler’deki güç merkezi”ni oluşturuyor.
 
Burada beden, ruh ve zihin bütüncül olarak dinlendiriliyor. Tirol’ün dağlık doğasından geçen yol, aslında kişinin kendini bulmaya giden yolu gösteriyor.
 
Doğa burada her alanda önemli bir rol oynuyor. Dinlenmek, aktif olmak, kısacası sporla ilgili her şey Tirol ile özdeşleştiriliyor.
 
Tirol, Alpler’deki bir numaralı spor bölgesi haline getirilmiş. Tirol’ün tanıtımını üstlenen “Tirol Werbung” sporun yanında doğasına da vurgu yapıyor. 
 
Çünkü günümüzde lüks mallar olarak kabul edilen zaman, mekân, dinginlik ve doğa, Tirol’de deneyimlenebilecek hazinelere sahip. Tirol’e gelen misafirler, dinlenmenin yanında spor da yaparak bedenlerini iyileştirme arzusundalar. 
 
Tirol’ün cazip doğası kadar diğer bir artısı, misafirperverliği. Misafirlerin Tirol ile özdeşleştirdiği değerler arasında spor, doğa ve özgünlük yer alıyor.
 
Doğa, günümüzde misafirperverlik yanında önemli bir rol oynuyor. Çünkü doğa insanları etkileyebilen bir unsurdur.
 
Tirol örneğine bakıldığında; “Yerel halkın doğaya bağlı yaşadığı özgünlüğün, misafirlere de ulaşabildiği” anlaşılıyor.
 
Aslında bu cümlede destinasyon yönetiminin çekirdeği saklı. Yani “Ancak yaşanılan bir hizmet yaşatılabilir.”
 
Çünkü günümüzde misafir, önceki dönemlere göre daha fazlasını beklemenin yanında; bu beklentisinin aşılmasını da arzulamakta.
 
Hizmet zinciri, iç içe geçmiş olmalı, hizmet bütün alanlarda yüksek kalitede sunulmalı.
 
Hedef, misafirin “Beklediğimden daha fazlasını aldım.” sözünü duymak olmalı. 
 
Tirol, “Dışarıda Olmak!” şeklinde de özetlenebilir.
 
Tirol’de yapılan tatillerin çoğunluğu 3000 metrenin üstünde 600’den fazla dağlık alanda, 500 göl ve pınarın bulunduğu Tirol’ün üçte birini kaplayan ormanlarda, yayla ve dağ havasında geçiyor.
 
Vadiler ve şehirler de bu yelpazeyi tamamlıyor.
 
Özellikle bu çekiciliklerin ulaşabilir olması, turistler için önemli birer etken.
 
Doğal cazibelerin deneyimlenmesi bağlamında son yıllarda seyir terasları ve deneyim dolu yürüyüş parkurları da düşünülmüş.
 
Türkiye’de de benzer özelliklere sahip olan destinasyonlar var, bu destinasyonlar belki de Tirol’ün “Alpine Wellness” konseptini kendilerine uyarlayarak farkındalık oluşturabilirler.