• 26 Ekim 2020 17:39
  • 0
  • 4 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

ZAMANIN KORKUSU

Bu yazıyı dinleyin
Nizamettin Şen 26 Ekim 2020 ZAMANIN KORKUSU

Ölümlülerin en karakteristik özelliği korkudur. 

Doğduğunda ilk aldığı nefeste korku başlar ve  bir korku kovalamacasıyla geçen yaşam sürecini yine son korkusu olan ölümle sonuçlandırır.

Bu cümleyi yazdıktan sonra Cem Karaca’nın “ DOĞARKEN AĞLADI İNSAN BU SON OLSUN” şarkısını da buraya koyayım müzik dinlemek korkuya iyi gelir https://www.youtube.com/watch?v=pISXwpSEP20

 İnsanın bireysel korkuları gibi toplumun da ortak korkuları vardır. 

Salgın hastalıklar toplumların ortak korkularıdır. 

Kuşkusuz sadece  salgın hastalıkları toplumun tek korkusu olarak kabul edemeyiz. 

Toplumların dönemsel korkularını biraz hatırlayalım. Savaşlar, doğal afetler depremler, seller, siyasi rejimler, nükleer tehditler,terör, iklim krizi…

Bir görüşe göre  bütün insan medeniyetinin temelinde korku bulunmaktadır, korkunun insanların etrafını kuşatan her şeyin gelişmesine yön veren ana etmen olduğunu, evlerin, kentlerin, aletlerin, silahların, yasaların, bütün toplumsal kurumların, sanatın ve dinin böyle doğduğu kabul edilir.

Bireysel olduğu gibi toplumsal olarak da korkuyu yok saymak korkuyu yok etmez.

70'li yılların sonunda  küçük bir Amerikalı  grup ile İstanbul’da Boğaz Turu yaparken beni hayrete düşüren olay yaşadım. 

Vapur Anadolu Kavağı’na doğru yol alırken gruba son iskele olduğunu buradan ileriye baktıklarında Karadeniz’i görebileceklerini onun ilerisinin de Rusya olduğunu söyledim ve yaş ortalaması yüksek olan grubun büyük bir korku yaşadığını gördüm. “Kesinlikle bizi burada indirme biz komünizmden nefret ederiz ve korkarız” dediler. İdeolojik ve siyasal rejimlerin verdiği korkuyu sadece komünizmle sınırlamamak gerekir. 

Bugün dünyada terör,nükleer tehdit, faşizmin her türü  ve kökten dincilik korkuları birer zamanın korkusu.

Korkunun izlerini 13 bin yıl önceki Göbeklitepe’deki T ler üstündeki hayvan figürlerinde görüyoruz. 1893 yılında Norveçli ressam Edvar Munch tarafından yapılan günümüzde korkunun simgesi olan “Çığlık” resmi…

Korku üzerine bir felsefi yazı yazmak amacında değilim.  

Varoluşsal korku olarak adlandırılan tarihte insanların dönem, dönem karşılaştığı salgın hastalık korkusunun zamanımızın korkusu Covid 19 veya Corona salgınına ve onun toplumun iradesinin sakatlanmasıyla turizmin uğradığı travmaya değinmek istiyorum. Her şeyden önce tek başına bu salgını ele aldığımızda tüm dünya bu korkunun girdabında. 

Kurtuluş için AŞI gerekiyor. 

Salgının başında “artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” diyen fütürist yaklaşımlarla teoriler ortaya saçılırken “her şey eskisi gibi olacak” savunanlara hep AŞI unsuruyla yaklaştım ve hala buna inanıyorum…

Türkiye turizmi için ise  AŞI bulunduğunda her şeyin günlük gülistanlık eski halinde olabileceği gibi ümit var olabilsem. 

Türkiye birçok ülkeden önce önlemlerini almaya başlamış bir ülke oldu. 

Hatta Bakanlık önce gerçekleri görmezden geldi sonra tam bir Ortadoğu alışkanlığıyla abartılı tedbirler almayı turizmcilere dikte ettirmeye başladı. 

Oysa turist gönderen ülkelerde bu 152 önlemlerden sadece 10-15 tanesi uygulanıyordu ve hâla bunlar uygulanıyor. 

Abartılı tedbirler turist gönderen ülkelerde ekonomik kaygıların artmasıyla önceleri fazla dikkate bile alınmadı  özellikle Almanya’ya verilen gelişte değil dönüşte PCR tahlilinin zorunlu yapılacağı garantisinin arkasından Antalya Dalaman ve İzmir uçuşları yüksek volüme ulaştı. 

Diğer taraftan Ukrayna ve Rusya’dan gelen turistler artan sayılarla konaklamada can suyu oldu. Bu arada balon patladı çünkü Türkiye Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı rakamların GÜVENİRLİĞİ tartışılmaya başlandı. GÜVEN işte büyük yazdım.

AŞI bulunduktan sonra da KORKUMUZ dünyaya  verdiğimiz GÜVENSİZLİK…

Zamanın korkusu turizm açısından SALGIN  mı  yoksa GÜVENSİZLİK mi?

Yeniden güvenli bir toplum imajına kavuşa bilmemizin koşulları bellidir.

İnsan korkularını hafifleten, yaşam sevincini yükselten, evrensel kuralları uygulayan modern toplumun reçetesi CUMHURİYET VE DEMOKRASİDİR

YAŞASIN CUMHURİYET

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN