• 14 Kasım 2023 06:49
  • 0
  • 4 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

AB ‘dijital Schengen vizesi’ni kabul etti. Başvurular nasıl yapılacak?

Bu haberi dinleyin
14 Kasım 2023 AB ‘dijital Schengen vizesi’ni kabul etti. Başvurular nasıl yapılacak?

 

Türkiye dahil bir çok ülkede eziyet haline gelen AB ülkeleri için Schengen vizesi başvurularında yaşanan tıkanıklığı kolaylaştırmayı amaçlayan dijital vize ile ilgili düzenleme komisyondan geçerek kabul edildi.

Kabul edilen düzenlemeye göre Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’ndan geçen düzenlemeye göre Schengen vizesi için internet üzerinden başvuru yapılabilecek.

BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın aktardığını göre AB’nin gerekli altyapıyı hazırlamasının ardından aralarında Türkiye’nin de bulunduğu, Schengen vizesine tabi ülkelerin yurttaşları, belirli koşullar dışında konsolosluk ya da büyükelçiliklere gitmeden, online vize başvurusunda bulunabilecek.

Pazartesi günü yapılan AB Dışişleriları toplantısında kabul edilen yeni düzenleme, komisyonun onayının ardından AB resmi gazetesinde yayımlandı.

Yeni yasal düzenleme, 20 gün sonra yürürlüğe girecek.

AB Komisyonu’na göre, internet üzerinden Schengen vizesine başvuru yapma olanağı, vatandaşlar ve başvurunun işlenmesi açısından büyük bir gelişme olacak.

İşlemler kolaylaşacak

İspanya İçişleri Vekili Fernando Grande-Marlaska Gómez, yeni düzenlemenin, seyahat edenler için başvuru sürecini basitleştireceğini;nı zamanda vize taleplerine daha hızlı ve etkili bir şekilde yanıt verebileceğini söyledi.

Gómez’e göre, yeni düzenleme, ulusal idarelerin üzerindeki yükü de hafifletecek.

AB yetkililerine göre, dijital Schengen başvuruları, vize etiketinin sahteciliği ve çalınması riskini azaltarak Schengen bölgesinin güvenliğini de artıracak.

Nasıl işleyecek

Yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte, AB Komisyonu tarafından bir vize başvuru platformu oluşturulacak.

Bazı istisnai durumlar dışında Schengen vizesi başvuruları, tek bir web sitesi üzerinden yapılacak.

AB’ye ait bu site, başvuruyu, ilgili birlik üyesinin ulusal vize sistemlerine iletilecek.

Örneğin Hollanda,, Macaristan ya da herhangi bir AB üyesi ülke için Schengen vizesi başvurusu, sadece, komisyon tarafından oluşturulan internet sitesine yapılacak.

Sistem, eksiksiz yapılan başvuruları, seyahat planlanan ülkenin ulusal vize sistemine aktaracak.

Vize başvurusu sahipleri, AB tarafından hazırlanan internet sitesine, seyahat ve destekleyici belgelerinin elektronik kopyalarını yükleyebilecek.

Vize için talep edilen tüm veriler, internet sitesine girebilecek. Başvuru sahipleri, vize ücretlerini de bu site üzerinden ödeyebilecek.

Vize talebine ilişkin sonuçlar da bu site üzerinden başvuru sahiplerine iletilecek.

İlk kez başvuranlar hariç

Schengen vizesi için konsolosluklara şahsen başvuru, prensip olarak sadece ilk kez başvuru yapanlar; biyometrik verileri artık geçerli olmayanlar ve yeni seyahat belgesi (pasaport) olanlar için gerekli olacak.

Ne zaman başlayacak

AB Seyahat Bilgileri ve Seyahat Yetkilendirme Sistemi (ETIAS) üzerinden dijital başvuru platformun geliştirilmesi 2024'te başlayacak. Başvuruların 2026'dan itibaren başlaması öngörülüyor. 5 yıllık geçiş döneminin ardından tüm Üye ülkeler 2031'de dijital başvuru sistemini kullanmaya başlayacak.

Başvuru nasıl yapılacak?

Schengen vizesine ihtiyaç duyan kişiler önce sistem üzerinde güvenli bir hesap oluşturacak. Bu hesap üzerinden başvuru formu doldurup, kendilerinden istenen gerekli belgeleri yükleyecekler. Daha sonra vize ücretini internet üzerinden ödeyerek başvurularını tamamlayacaklar.

Başvuru sahipleri, başvurularının durumunu platform üzerinden takip edebilecek. Vize onaylandıktan sonra, başvuru sahipleri vizelerine internet üzerinden erişebilecek. Gerekirse vize süreleri online olarak da uzatılabilecek.

Nereden başvurulacak

Başvuru sahipleri, gönderdikleri tüm vize başvurularına tek bir hesaptan erişebilecek.

Komisyon, her üye ülkeye ait ulusal portalları aşamalı olarak kaldırmayı ve bunları AB düzeyinde tek bir uygulama platformuyla değiştirmeyi öngörüyor.

Uygulama yürürlüğe girdikten sonra 5 yıl içinde ulusal platformlar aşamalı olarak kaldırılacak.

Kapsama girmeyen ülkeler

İrlanda, Bulgaristan, Romanya ve Kıbrıs ile birlikte İzlanda, Norveç, Lihtenştayn ve İsviçre, Schengen müktesebatını tam olarak uygulamıyorlar

Schengen vizesi vermeyen ve vize bilgi sistemine erişimleri bulunmayan ülkeler, dijital başvuru kapsamında olmayacak.

Vizesi ücreti 

Schengen vizesi başvuru ücreti, 12 yaşından büyükler için 80 euro. 6-12 yaş arasındakilere 40 euro. 6 yaşından küçük başvuru sahipleri ise, ücret ödemiyor.