• 09 Temmuz 2024 13:18
  • 0
  • 2 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

AB, Lufthansa'ya verilen Kovid-19 devlet yardımına soruşturma başlattı

Bu haberi dinleyin
09 Temmuz 2024 AB, Lufthansa'ya verilen Kovid-19 devlet yardımına soruşturma başlattı

 

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun yeni tipvirüs (Kovid-19) salgını sırasında'ya sağlanan 6 milyar avroluk Alman devlet yardımına ilişkin soruşturma başlattı.

AB Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, küresel seyahat kısıtlamalarına yol açan Kovid-19 salgını nedeniyle neredeyse iflas etme noktasına gelen hava yolu firması'ya verilen kamu yardımının Avrupa rekabet kurallarına uygun olup olmadığını açıklığa kavuşturmak için soruşturma açıldığı belirtildi.

Komisyonun söz konusu soruşturmasının arka planında, merkezi Lüksemburg'ta bulunan AB'nin en yüksek mahkemesi Avrupa Adalet Divanı yapısı içinde yer alan Genel Mahkeme'nin 10 Mayıs 2023'te verdiği karar bulunuyor.

Genel Mahkeme, söz konusu kararda salgın sürecinde'ya sağlanan 6 milyar avroluk Alman devlet yardımının onaylanmasının iptaline hükmetmişti.

Kararda, "Genel Mahkeme, Komisyonun, Kovid-19 salgını bağlamında tarafından 6 milyar avro tutarındaki'nın yeniden sermayelendirilmesini onaylama kararını iptal etti." ifadesi yer almıştı.

Mahkeme, iptal gerekçesini AB rekabet kurumu olan Komisyonun söz konusu kamu yardımını onaylama kararındaki hatalara bağlamıştı.

Kararda, Komisyonun'nın ihtiyaçlarının tamamı için piyasalardan finansman sağlayamayacağı görüşünün yanlış olduğu, şirketin hisselerini mümkün olan en kısa sürede geri almaya teşvik eden bir mekanizma talep edilmemesi ve piyasada etkin rekabetin korunmasını sağlamayan çeşitli taahhütler alınmamış olması gerekçe gösterilmişti.

Genel Mahkeme,rıca'nın havalimanlarındaki pazar gücünün hafife alınmış olmasını da eleştirmişti.

AB Komisyonu ise 2020 yılında'nın mali sıkıntı yaşayan ve yaklaşık 240 bin kişiyi istihdam eden'ya 6 milyar avro mali yardımını koşullu biçimde onaylamıştı.

AB üyesi ülkelerin kamu desteklemelerini ne şekilde sağlayacaklarını belirleme yetkisi AB Komisyonu'nun görev alanına giriyor.

AB ülkeleri, kamu desteklemelerini sadece rekabete zarar vermeyecek şekilde ve kamu yararına uygun durumlarda kullanabiliyor.

Lufthansa, küresel seyahat kısıtlamalarına yol açan Kovid-19 salgını nedeniyle neredeyse iflas etme noktasına gelmişti. Alman hükümeti 6 milyar avro, Avusturya, Belçika ve İsviçre hükümetleri de toplamda 3 milyar avroluk kurtarma paketi sağlayarak şirketi iflastan korumuştu.

Şirket, Kovid-19'dan sonra seyahatlerin başlamasıyla bu yardımın hepsini kullanmazken, kullandığı kısmı ise geri ödemişti. (AA)