• 02 Mart 2022 21:47
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Açık havada maske zorunluluğu kalktı, HES sorulmayacak

Bu haberi dinleyin
02 Mart 2022 Açık havada maske zorunluluğu kalktı, HES sorulmayacak

Sağlıkı Fahrettin Koca Bilim Kurulu Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada açık havada maske zorunluluğunun kalktığını duyurdu. Koca, kapalı alanda da mesafe ile birlikte maske zorunluluğunun uygulanmayacağını söyledi.  

Koca, kapalı alanda da mesafe ile birlikte maske zorunluluğunun uygulanmayacağını söyledi. Hangi alanlarda maske yasağı devam ediyor.  

"Artık açık havada maske kullanmak zorunda değiliz." ifadesini kullanan Koca, "Kapalı ortamlarda havalandırma yeterliyse ve mesafe kuralına uyum gösterilebiliyorsa, maske takmak artık şart değil." dedi.

Bakan Koca şöyle devam etti:

"Maskeleri hayatımızdan çıkarmıyoruz, gerektiğinde takmak üzere yanımızda taşıyoruz. Büyüklerimiz ve kronik hastalığı olanlarla beraberken vazgeçilmez olmalı."

İştelığın aldığı kararlar;

- Artık açık hava da maske kullanmak zorunda değiliz.

- Kapalı ortamlarda havalandırma yeterliyse, maske takmak şart değil.

- Yeni dönemde HES uygulaması kaldırıldı. Hiçbir kurum ya da kuruluşta girişte HES kodu uygulaması yapılmayacak.

- Hastalık belirtisi olmayan kişilerden test istenmeyecek.

- Okullarda 2 vakanın çıkması durumunda karantina uygulaması olmayacak.

Sağlıkı Fahrettin Koca, ''Bir konuya dikkatinizi çekmek istiyorum. Bir kişi salgın bitmedi demediğinde somut gerçek değişmiyor. Salgın somut etkisini yitirdi, gözle görülür gerçek budur. Bundan sonra ne yapılmalı derseniz cevabı çok açık. Salgın ile toplum olarak kısıtlamalarla mücadele etmekten bireysel korunma aşamasına geçmeliyiz. Maske konusunda bence prensip şudur; Maskeleri hayatımızdan çıkarmıyoruz, maskeyi gerektiğinde takmak suretiyle yanımızda taşıyoruz. Maske günlük hayatımızın vazgeçilmez olanı olmalıdır.'' dedi.