• 15 Haziran 2024 17:08
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Almanya Euro 2024’ten 1 Milyar Euro Turizm Geliri Bekliyor

Bu haberi dinleyin
15 Haziran 2024 Almanya Euro 2024’ten 1 Milyar Euro Turizm Geliri Bekliyor

 

Almanya, Euro 2024 Futbol Şampiyonası için ülkeye gelen yabancı turistlerden 1 milyar Euro'luk(1,07 milyar dolar) gelir elde etmeyi hedefliyor.

www.turkiyeturizmansiklopedisi.com’un (Ifo) enstitüsünün yaptığı tahminlerden derlediği bilgilere göre,Euro 2024'e ev sahipliği yapan, futbol maçları için ülkeye gelen yabancı turistler sayesinde ekonomisine 1 milyar euroluk (1,07 milyar dolar) bir artış bekliyor.

Ülkenin önde gelen ekonomik araştırma İfo enstitüsü, bunun, yılın ikinci çeyreğindeki ekonomik üretimin yaklaşık yüzde 0,1'ine karşılık geldiğini ve'nın konaklama ve gıda perakende sektörlerinin oyunlardan en fazla fayda sağlayacağını söyledi.

Ancak, etkinin sadece kısa ömürlü olduğu ve dönen turistler nedeniyle hizmetlerin ihracatının Avrupa Şampiyonası'nın sonunda tekrar düşmesinin muhtemel olduğu belirtildi. Institut'un 2006'da tarafından ev sahipliği yapılan FIFA Dünya Kupası verilerine dayanarak yaptığı hesaplamalara göre, şampiyonluk sırasında 600 binden fazla yabancı turist ve 1.5 milyon ek konaklama bekleniyor.

Almanya Ekonomilığı da bu yıl çok sınırlı perakende satışların ardından tüketiciyle yüz yüze sektörlerde geçici bir canlanma bekliyor, ancak 2006 Dünya Kupası döneminde olduğu gibi degil. Uzmanlar, Euro 2024'ün Avrupa'nın en büyük ekonomisi üzerindeki genel etkisininnı zamanda Alman milli takımının turnuvadaki performansına bağlı olduğunda hemfikir.