• 13 Haziran 2024 06:55
  • 0
  • 4 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Avrupa’da turizm üç ay EURO 2024 ve Paris Olimpiyatları’na odaklı

Bu haberi dinleyin
13 Haziran 2024 Avrupa’da turizm üç ay EURO 2024 ve Paris Olimpiyatları’na odaklı

Olimpiyat, Eurovizyon vefutbolun da aralarında olduğu büyük organizasyonlara ev sahipliği yapmak için ülkeler yıllar öncesi çalışmalar yapıyor, bu tür büyük etkinliklere evsahipliğindeki yarışı kazanmak başarı sayılıyor.

Bu türden büyük organizasyonları kazanan ülkeler bu amaçla milyarlarla ifade edilen yatırımlar yapıyor. Bunun karşılığı ise her zaman alınmıyor bazen götürdüğü getirdiğinden fazla olabiliyor. Bu beklenti için de geçerli.

Yarın 14 Haziran'da başlayıp 14 Temmuz'a kadar bir sürecek olan, Avrupa Futbol Şampiyonası'nın 17'ncisine (EURO 2024)’e, 26 Temmuz – 11 Ağustos tarihleri arasında Paris’te yapılacak olan Uluslararası Olimpiyatlarına Fransa ev sahipliği yapacak.

İki ülke ekonomi geneline yapacağı katkı beklentisi ileden beklentilerini bu iki organizasyona endeksledi.

Ancak bundan öncekiler gibi bu iki büyük organizasyonun da yapıldığı ülkelere beklenen katkıyı sağlamayabileceği konusunda değerlendirmeler yapılıyor, uyarılarda bulunuluyor.

Almanya’nın EURO 2024’ten beklentileri

Almanya'nın ev sahipliğindeki 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) için milyonlarca avro yatırım yapan Alman şehirleri, gelirinin yanı sıra imajlarını da güçlendirmeyi bekliyor.

Futbolda Avrupa'nın milli takımlar düzeyindeki en önemli organizasyonu olan etkinlik 'nın 10 şehri ve stadında gerçekleştirilecek turnuvanın ülkeye ekonomik ve tanıtım başta olmak üzere birçok fayda sağlaması bekleniyor.

Almanya yaklaşık 3 milyon taraftarların bir sürecek turnuva boyunca yapacakları yiyecek-içecek ve konaklama harcamaları sayesinde geliri elde etmeyi ve imajlarını güçlendirmeyi hedefliyor.

Karşılaşmaların gerçekleştirileceği Münih, Dortmund, Düsseldorf, Frankfurt, Gelsenkirchen, Hamburg, Leipzig, Stuttgart, Köln ve Berlin, bu dönemde yurt içi ve dışından ziyaretçileri ağırlayacak.

Daha önce 1988'de Avrupa Futbol Şampiyonası'nın düzenlendiği, yeniden birleşmeden bu yana ilk kez Avrupa'nın en büyük futbol turnuvasına ev sahipliği yapacak.

Turizmi canlandıracak

Yurt dışından yaklaşık 650 bin futbol turistinin EURO 2024'e katılması beklenirken, diğer turistlerin yüksek otel masraflarından kaçınmak için turnuva zamanlarından uzak durduğu kaydedildi.

Alman Derneği (DTV) Başkanı Reinhard Meyer, yaptığı değerlendirmede, EURO 2024'ün, yurti içi ve dışından futbolseverler için büyük bir spor etkinliğinden çok daha fazlası olduğunu belirterek, organizasyonunnı zamanda'yı misafirperver bir seyahat destinasyonu olarak konumlandırmak için bir fırsat ve gelecek yıllarda ülkedekii canlandırabilecek itici bir güç olduğunu söyledi.

Almanya'daki turist sayısında önemli bir artış beklediklerini aktaran Meyer, "Geceleme sayısında geçen yılınnı dönemine kıyasla gözle görülür bir artış yaşanacak ve bu artış özellikle Avrupa Şampiyonası maçlarına ev sahipliği yapan yerlerde hissedilecek"dedi.

KölnTourismus GmbH Genel Müdürü Jürgen Amann de şampiyonanın'da otel ve perakende sektörlerinde olumlu ekonomik etkiler bırakmasını beklediklerini belirterek, "Öte yandan, imaj etkisinin çok önemli faktör olduğu dolaylı etkiler de bekliyoruz. Bunun özellikle önemli olduğunu düşünüyoruz ve Köln'de yer alan tüm ortaklar ve kurumlar bunu başarmak için birlikte çalışıyor" derken Spor ekonomisti Christoph Breuer ise ekonomik olarak söz konusu şampiyonadan en fazla fayda sağlayacak şehirlerin birden fazla maçın oynanacağı şehirler olacağını vurgulayarak, ekonomik etkilerin komşu şehirlerde de hissedileceğini söylüyor.

Avrupa Futbol Şampiyonası için 23 ülkeden spor turistinin gelmesi bekleniyor. Yalnız’den yaklaşık yarım milyon futbol taraftarının gelmesi bekleniyor.

Fransa’nın Paris 2024 Olimpiyatları’ndan beklentisi

Paris 2024 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları'nın yapılacağı Fransa ziyaretçi sayısında yitirdiği liderliği yeniden yakalamayı hedefliyor.

Ancak bu konuda tartışmalar var. 

Bir kesim ülkenin yabancı turist akınına uğrayacağını bununin yanı sıra ülke ekonomisine de katkı sağlayıp canlandıracağını söylüyor.

Euronews Business, Olimpiyatların Fransa için gerçekten de sağlıklı bir finansal yatırım olup olmayacağını inceledi. 

Lozan Üniversitesi'nde coğrafya ve sürdürülebilirlik profesörü olan Martin Müller, Euronews Business'a yaptığı açıklamada, "Bunun nedeni, birçok ev sahibinin etkinlikten sonra sınırlı kullanımı olan özel altyapıya çok fazla para harcaması." diyor.

Müller, 2014 Soçi Kış Olimpiyatları'ndan bu yana devam eden altyapı bakımının o zamandan bu yana yılda 1 milyar doların üzerinde bir yük getirdiğini tespit etti.

Müller'in deyimiyle "maliyetlerin küçümsenmesi ve faydaların aşırı vaat edilmesi" nedeniyle ev sahibi şehirler nadiren kâr ediyor. Modern Olimpiyat tarihinde kar elde etmek mümkün olsa da, bu oran sürekli yapılması gereken altyapı ve bakım çalışmaları nedeniyle hızla eriyor. 

ABD merkezli düşünce kuruluşu Dış İlişkiler Konseyi'nden (Council on Foreign Relations) James McBride ve Melissa Manno, "Tokyo başarısız 2016 teklifi için 150 milyon dolar, başarılı 2020 teklifi için ise bunun yaklaşık yarısı kadar harcama yaptı" diyor. 

İki uzman, Toronto'nun 2024'te 60 milyon dolarlık adaylık bütçesini karşılayamayacağını açıklayarak çekildiğine de dikkatleri çekiyor.