• 05 Temmuz 2024 02:22
  • 0
  • 2 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Bakanlıktan ‘Belgesiz Oteller’ listesi skandalı

Bu haberi dinleyin
05 Temmuz 2024 Bakanlıktan ‘Belgesiz Oteller’ listesi skandalı

Kültür velığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü belge almadıkları için onlarla çalışılmamasını istediği 2.426 otelin listesini yayınladı. Ancak 74 sayfalık listede adı geçen tesislerin belgesi olduğunu belirterek itiraz etmeleri üzerine skandala neden olan liste geri çekildi.

Bakanlık yazısında, seyahatlerinden bu tesislerle çalışmamaları isteniyordu. Ancak listede 5 yıldızlı yüzlerce otel ile ‘Basit Konaklama Belgesi’ sahibi otellerin listede yer aldığını gören otel yöneticilerinin tepkisi üzerine listelık tarafından apar topar geri çekildi. Liste güncellenip yeniden yayınlanacak.

Bakanlıktan ‘Belgesiz Oteller’ krizi

Kültür velığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürü Neşe Çıldık, imzasıyla TÜRSAB, TÜROB ve TÜROFED gibi kuruluşlara Belgesiz İşletmeleri ile ilgili bir yazı gönderdi. Konaklama belgesi alamayan 2 bin 426 işletmenin isimlerinin ve bulundukları kentlerin tek tek sıralandığı 74 sayfalık yazıda, şu ifadelere yer verilmişti: 

''2634 sayılıi Teşvik Kanununun 5 inci maddesinde yetkili idare tarafından işyeri açma ve çalışmaruhsatı  verilen  konaklamaişletmelerinin  bu  ruhsatıaldıkları  tarihten  itibarenaltı   içindelığımızdan işletmesi  belgesi  almalarızorunlu  tutulmuş,  bubelgeyi  yasal  süreiçerisinde alamayankonaklama  tesisleri  ilebasit  konaklama işletmesi  belgesi  bulunmayan tesislerin  faaliyettebulunamayacakları;  Kanunda  belirtilensüreler  içerisinde işletmesi  belgesi almayan  konaklamaişletmelerinin  işyeri  açmave  çalışma  ruhsatlarınıniptal  edileceği düzenlenmiştir.

Buna  göre; lığımızailetilen  ve  yapılanön  incelemede  belgesibulunmadığı  tespit  edilen yazımız  eklilistede  bilgileri  yeralan  tesisler ile  buliste  dışında  olupda İşletmesi Belgesi ve Basit Konaklama İşletmesi  Belgesi  bulunmayanişletmelerin  yasal  olarakfaaliyette  bulunmaları  mümkün olmadığından,  buişletmelerin reklam, tanıtım, pazarlama ve satışlarının yapılmaması ve yapılan var  ise  tarafınızdanivedilikle kaldırılması gerekmektedir.

Aksi halde hakkınızda yasal işlem uygulanacağı hususunda bilgilerinizi ve gereğini önemle  rica ederim.''

2 bin 426 tesis basit konaklama belgesi almadı!

Listede yer alan 2 bin 426 otelin ‘Basit Konaklama Belgesi’ almadıklarını ve bu otellerin satışa kapatılmasını isteyenlık, daha sonra gelen tepkiler üzerine geri adım atarak listenin yeniden güncelleneceği açıklaması yapıldı. Listede yapılan büyük hatalar sonucunda belgesi bulunan otel yöneticilerinin büyük tepkisine neden olan liste apar topar geri çekilerek güncellenip yeniden yayınlanacak.