• 14 Haziran 2021 23:14
  • 0
  • 2 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Başaran Ulusoy savcılık talimatıyla zimmet ve dolandırıcılıktan ifadeye çağrıldı

Bu haberi dinleyin
14 Haziran 2021 Başaran Ulusoy savcılık talimatıyla zimmet ve dolandırıcılıktan ifadeye çağrıldı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Başaran Ulusoy’un hakkındaki TÜRSAB Başkanlığı dönemindeki resmi belgelerde sahtecilikte yaparak nitelikli zimmet ve dolandırıcılık ile ilgili dosya kapsamında ifadesinin alınması için talimat verdi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Halil İbrahim Kuş talimatıyla Pendik İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne gönderilen yazıda şöyle deniyor:

Sayı : 2018/147574 CBS Soruşturma Dosyası

Şikayetçi Türkiye Seyahat Acentaları Birliği vekili Av. Ramazan BULUT’un İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına vermiş olduğu şikayet dilekçesi ve eklerinde, TURSAB bir önceki yönetim kurulu başkanı ve üyeleriyle, yöneticilerinin görevi kötüye kullanmak suretiyle resmi belgelerde sahtecilikte yaparak nitelikli zimmet ve dolandırıcılık suçlarını işlemiş olduklarını iddia ettiklerinden, dosya kapsamında alınan şikayet dilekçesi ve bilirkişi raporu ekte gönderilmiş olup, şikayet olunan Başaran ULUSOY’un bilirkişi raporu doğrultusunda şüpheli sıfatıyla ifadesinin alınarak düzenlenecek tutanağın Cumhuriyet Başsavcılığımıza gönderilmesi rica olunur

Dosyanın savsaklanması şikayet edilmişti

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatı, TÜRSAB’ın Başaran Ulusoy ile ilgili dosyanın savsaklandığı gerekçesiyle yaptığı şikayet üzerine gerçekleşti.

Avukat Nurullah Yıldırım imzasıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan şikayette şöyle deniyor:

12.09.2018 tarihli şikayet dilekçesine ilişkin bugüne kadar yani aradan 3 yıl geçmesine rağmen gerekli işlemler yapılmamıştır.

Şüpheli korunuyor mu, zamanaşımı mı amaçlanıyor

Açıkça anlaşılmaktadır ki iş bu suçla ilgili olarak şüpheliler korunmakta ve dosyanın zamanaşımına uğramasına zemin hazırlanmaktadır.

Bilindiği üzere dosyamız kamu kurum niteliğinde meslek örgütü olan TURSAB'ın dosyasıdır. Yani halk tabiri ile peşine düştüğümüz para devletin ve milletin parasıdır.

İddialarımız ve dosya içeriği de tarafımıza göstermektedir ki TURSAB eski yönetim kurulu tarafından zarar uğratılmıştır. 

Zimmet, haksız kazanç, sahte fatura 

Eski yönetim kurulu usulsüz işlemler yapmış ve devlete, millete ait olan para hesapsız bir şekilde harcanmıştır. 

Zimmete geçirilmiş, kişiler haksız kazançlar sağlanmıştır. 

Bakanlığa ait olan biletler eski yönetim tarafından TURSAB aracı kılınarak usulsüz işlemlere konu edilmiştir. 

Sahte faturalar düzenlenerek Faktoring şirketleri üzerinden usulsüzler kullanılarak TURSAB vergi ve faiz zararına uğratılmıştır. 

A4 kağıdına yazılmak suretiyle bir milyon TL gider gösterilmiştir.

Bu dosya kamu kurumu niteliğinde olan bir meslek örgütünün hakkı için açılmış bir soruşturma dosyasıdır.