• 18 Ocak 2022 08:45
  • 0
  • 2 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Big Bus sözleşmesi bitti, İstanbul’da şehir turlarını İBB yapacak

Bu haberi dinleyin
18 Ocak 2022 Big Bus sözleşmesi bitti, İstanbul’da şehir turlarını İBB yapacak

Kuruluşundan beri sık sık tartışmalara konu olan İstanbul’a gelen turistlere şehir turu düzenleyen Big Bus ile sözleşme yenilenmedi. İstanbul’un tarihi bölgelerinde turistlere hem ulaşım hem de rehberlik hizmeti veren iki katlı otobüsler, İBB bünyesine geçti. 72 yolcu kapasiteli yeni otobüsler çalışmaya başladı.

İstanbul'da 2011 tarihinde turistik otobüsler için İETT'nin açtığı ihale ile 2 hatta toplam 10 otobüs hizmet vermeye başladı. İhaleyi kazanan firma ile imzalanan sözleşme 1 Temmuz 2021 tarihinde sona erdi.

Turizm Gazetesi’ne dava açtı ama kaybetti

Big Bus’u işeten şirket, şehir ve adalar turunda turistlere pahalı bilet sattığına ilişkin haberin Gazetesi’nde yayınlanınca dava açmış ancak davayı kaybetmişti.

29 Temmuz 2021 tarihli UKOME kararıyla turistik taşımacılık hizmet yetkisi İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) şirketi İstanbul Ulaşım AŞ'ye verildi. 17 Ocak 2022 itibari ile İstanbul Ulaşım AŞ'ye ait turistik otobüsler hizmet vermeye başladı.

Yasadışılığa devam ediyor

UKOME kararıyla turist taşıma yetkisi Ulaşım A.Ş'ye geçtiği halde, özel firmaya ait otobüslerin ruhsatsız şekilde çalışmaya devam ettiği görüldü. Yetkisiz otobüsler Sultanahmet Meydanı'na girince, İBB durumu tutanak altına aldı.

İBB şehir turlarında hizmet yelpazesini genişletecek

İBB’den edinilen bilgiye göre İstanbul Ulaşım AŞ otobüsleri, başlangıç ve bitiş noktası Sultanahmet olacak şekilde Eminönü, Karaköy, Galataport, Dolmabahçe Sarayı, Deniz Müzesi, Beylerbeyi Sarayı, Beşiktaş Çarşı, Taksim Meydanı, Şişhane, Çarşısı, Sultanahmet durakları olacak şekilde toplam 11 durak arasında çalışacak.

30 km'lik mesafede yaklaşık 2 saatlik yolculuk süresince turistik turlar düzenlenecek, engelli yolcular için erişilebilirlik ve seyahat kolaylığı sağlanacak. 72 yolcu kapasiteli yeni otobüs ve duraklarda hizmet verilecek. Araç içi ve araç dışı 360 derecelik kamera sistemi ile yolcuların yolculuk esnasında güvenlik önemini en üst seviyede sağlanacak.

8 dilde tercüman ve ikram

Turistlerin ulaşım için kullanacakları bilet üzerinden, her bilet için 1 ikram paketi, Türkçe başta olmak üzere,ce, Fransızca, Almanca, İspanyolca, Rusça, Arapça, Farsça dahil 8 dilde sesli anlatım hizmeti verilecek.

İstanbul kart gibi turist kart

Otobüslerde yabancı dil bilen hostes ile internet erişimi de olacak. Yerli ve yabancı turistlere hazırlanan broşür ve özel haritalarla İstanbul'un zengin tarihi mekanları tanıtılacak. Yerli ve yabancı turistlerin bilet satın alması Belbim'in “İstanbul Kart” özelliği taşıyan turist kart ile satış bayileri ve information deskler üzerinden gerçekleştirilebilecek. Yerli ve yabancı turistler için 7/24 çağrı merkezi hizmeti de verilecek.