• 15 Mayıs 2024 07:19
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Booking Com’a bir düzenleme daha: AB rezervasyon kurallarını sıkılaştırıyor

Bu haberi dinleyin
15 Mayıs 2024 Booking Com’a bir düzenleme daha: AB rezervasyon kurallarını sıkılaştırıyor

 

AB Komisyonu, Rezervasyon platformunu, portal tarafından daha fazla kontrol ve ek kurallara uyum sağlayan bir kapı denetleyicisi olarak sınıflandırıyor. Avrupa otel birliği Hotrec, kararı memnuniyetle karşıladı ve "Rezervasyondan kaynaklanan pek çok adil olmayan ticari uygulamanın ve aksaklığın" sona ereceğini umuyor.

AB Komisyonu'nun kararının ardından, Booking'in bekçi gereksinimlerini karşılamak için artık altıı var. Bunlar arasında son tüketiciler için "daha fazla seçenek ve özgürlük" ile oteller ve tatil evi sağlayıcıları için daha adil koşullar yer alıyor.

Hotrec uzun süredir devam eden sorunlara çözüm bulmak için bastırıyor

Booking Holdings hâlâ otellerin kendi satış kanallarında Booking.com platformundan daha iyi fiyatlar sunmasını engellemeye çalışıyor.rıca Booking kendi verilerini otel ortaklarına yeterince aktarmıyor, Hotrec mevcut şikayetlerden şikayetçi. Bunlar, Booking.com'un Dijital Piyasa Yasası (DMA) kapsamında bir bekçi olarak bugünkü sınıflandırması sayesinde nihayet çözülmesi gereken pek çok sorundan sadece ikisi. 

Alman Otelciler Birliği (IHA) Genel Müdürü Markus Luthe şöyle açıklıyor: "Kapı bekçisinin yeni yükümlülüklerinden kaçınmaya çalışmamasını ve etkilenen tüm paydaşlara uyumluluk çözümleri konusunda uygun şekilde danışılmasını sağlamak artık önemli."

Booking için AB Komisyonu'nun sınıflandırması artık sürpriz değil. Çevrimiçi dev, editör ekibimize şunları vurguladı: "Bugünkü kararı beklediğimiz gibi, bir süredir Avrupa Komisyonu ile çalışıyoruz. Şu anda atama kararını gözden geçiriyoruz ve Uyumluluğun geliştirilmesine yönelik çözümler bulmak için Komisyon ile yapıcı bir şekilde çalışmaya devam edeceğiz. "