• 31 Ağustos 2020 01:04
  • 0
  • 7 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

DRV, ABTA, ATOR, CEAV, KITSAB Ayakta TÜRSAB nerde, bakanlık ne yapıyor

Bakan Mehmet Ersoy, TÜRSAB’ın başında olan Firuz Bağlıkaya ile ‘Duygusal’ nedenler ve kişisel sorunlarından dolayı seyahat acentelerini doğrudan ilgilendiren konularda meslek örgütü ile değil kendi tercihine göre belirlediği tek tek acentelerle görüşüyor.

Bu haberi dinleyin
31 Ağustos 2020 DRV, ABTA, ATOR, CEAV, KITSAB Ayakta TÜRSAB nerde, bakanlık ne yapıyor

Aralarında Türkiye’nin destinasyon olarak rakibi olan ülkelerden ve ile ençok turistınan ülkelerdenmanya, ve’nin olduğu ülkelerde meslek örgütleri üyelerinin taleplerini dile getirir kamu yönetimlerine yaptıkları baskılardan sonuçırken Türkiye’de sektör kuruluşlarının sesi çıkmıyor. Diğer ülkelerdeki meslek örgütleri üyelerinin hak ve çıkarlarını savunup korumak için çalışırken Türkiye’deki meslek örgütleri ve yönetime yalakalık yapmada birbirleriyle yarışıyor.

Acenteler belgelerini satıyor

Sektörün seyahatliği kesiminde hergün onlarca seyahatsi işletme belgesinin satış ilanları yayınlanırkenlerin meslek örgütü TÜRSAB’ın sesi çıkmıyor.

TURSAPNET’in çağrısı

Seyahatleri  yasal zorunluluktan dolayı üyesi oldukları TÜRSAB’ın kendilerine sahip çıkıp sorunlarına ilgisi kalması üzerine, yazışma platformu TURSAPNET üzerinden açılan kampanya ile  bir araya gelip sorunlarını kamu yönetimine duyurma çağrısı yaptı. Çağrı üzerine önümüzdeki günlerde bir araya gelecek seyahatleri içinde bulundukları durumu değerlendirip sorunlarını ve taleplerini kamu yönetimine duyuracak.

Lafa gelince mangalda kül bırakmayanlar

Koronavirüs salgınından en ağır darbeyi yiyen sektörünün seyahatliği kesiminin meslek örgütü TÜRSAB lafa gelince sektörün özel yasa ile kurulmuş tek kuruluşu olduğunu söylüyor ama böyle bir dönemde sesi çıkmıyor.

Bakanın ‘Duygusal’ nedenli kişiselleştirilmiş tavrı

Kamu yönetimi, özellikle kendisi de bir seyahatsi sahibi olan, Cumhurbaşkanı Tayyip’ın  Kültür velığı’na atadığı Mehmet, TÜRSAB’ın başında olan Firuz Bağlıkaya ile ‘Duygusal’ nedenler ve kişisel sorunlarından dolayı seyahatlerini doğrudan ilgilendiren konularda  meslek örgütünü yok sayıyor,  kendi tercihine göre belirlediği tek teklerle görüşüyor.

Acenteler erteleme istedi,lık iade dedi

Koronavirüs salgını ülke geneli ve bütün sektörlere yönelikınan kısa, ücretsiz izin vb gibi genel düzenlemeler dışında seyahatlerine yönelik iki özel düzenleme yapıldı.

Bunlardan biri,virüs salgını öncesi erken rezervasyon yapmış olanların yatırdıkları parayı geriabilmeleri içinlerin bankalardan  epeyce ağır koşullardaması ile ilgiliydi.

Nitekim bu düzenlemeden dolayıabilen sayısı 10’u bulmuyor.

Kredianlerden biri otellere ve parasını gerimak isteyenlere 160 milyon TL ödeme yaparkenabildiği yalnız 600 bin TL yani yaptığı ödemelerin yüzde 0.5’i kadar olabildi.

Dört firmaya destek doğru, ama eksik 

Seyahatleri ve tur operatörlerine yönelik ikinci özel düzenlemesi ise3’ü’da biri Hollanda’da, bünyesindeşirketi de olan Türk kökenli dört tur operatörüne Eximbank üzerinden toplam 120 milyon dolarlık sağlaması oldu.

Bu doğru, gerekli ve yerinde bir karardı.

Ancak sektör bu dört firmadan ibaret değil.

Bu destek özellikle uçak bileti satanlerden aralarında işyerinin kirasını bile ödeyemeyecek duruma düşenler başta olmak üzere küçük ve orta boy işletmelere de sağlanmalıydı.

120 milyonun yüzde 10’u

Basit bir hesap yapalım:

10 bin X 10 bin TL = 100 milyar TL bunun dolar olarak karşılığı doların bugünkü kurla TL karşılığı (7.3) 13 milyon Dolardır.

Kaba hesapla 10 binnin tümüne 10’ar bin TL’lik desteğin toplamı dört tur operatörüne sağlanan desteğin yüzde 10’unun biraz üzerinde.

Kamu yönetimi Mehmet’un meslek örgütü TÜRSAB ve şubeleri ile birlikte 15 bine yaklaşan üyelerine karşı ‘Kişiselleştirdiği’ tutumu nedeniyle seyahatlerine destek sağlamadı.

Bu durumlerin belgelerini satarak işi bırakmalarına yolaçtı. 

Bu ortamda kimse belgeye para veripmaz. 

Dolayısıyla seyahatlerinde terki sanat ve iflaslar yaşanacak.

Turistınan ülkeler ve rakip destinasyonlar

Seyahatlerinin Türkiye’deki durumu bu iken diğer ülkelerde durum nasıl?

Aralarında Türkiye’nin destinasyon olarak rakibi olan ülkelerden ve ile ençok turistınan ülkelerdenmanya, ve’nin olduğu ülkeler ve yavru vatan’de de meslek örgütlerinin neler yaptığı hangi sonuçları elde ettiklerinden kısa bir derleme yaptık.

Almanya/DRV

Almanya'daki seyahatlerinin seslerini duyurarak hükümetin kendilerine yardım etmesini sağlamak amacıyla ülkenin 40 ayrı yerinde gerçekleştirdikleri eylemler sonuç verdi. Hükümet seyahatlerine içinde nakdi yardımların da olduğu destek paketi çıkardı.

Almanya’da seyahatleri hükümetin TUI ve FTI’ya milyarla ifade edilen destek sağlaması üzerine 40 noktada gerçekleştirdikleri 'Seyahat endüstrisini kurtarın'eylemlerinde “Turizm TUI’den ibaret değil” pankartları taşımıştı.

Bunun üzerine hükümet seyahatlerini kronovirüs salgını nedeniyle uğradıkları kayıp ile orantılı içinde işyeri kirası gibi unsurlarında olduğu nakdi  destek sağlayan düzenlemeye gitti.

Almanya seyahatleri ve tur operatörlerini kuruluşu Bunu da yeterli bulmadı.

Zira 650 farklı şirket üzerinden yaptığı araştırmada seyahatleri ve tur operatörlerinin yüzde 60’ının iflas etmekle karşı karşıya olduğunun ortaya çıkması üzerine hükümetinlerin iflas başvurularını ertelemesini sağlayacak yasal düzenleme yapmasını istedi. Konuyla ilgili çalışmalar yapılıyor.

Bu aradamanya’da ile ilgili bütün kuruluşlar bir araya gelerek kamu yönetimine taleplerini daha gür sesle duyurmak için “Tek ses hareketi” adıyla  bir olmuşuma gitti. “Tek ses hareketi” 17 Eylül'de etkinlik düzenleyecek.

İngiltere / ABTA

Kısa adı ABTA olan Seyahatleri Birliği, seyahat endüstrisindeki sıkıntıların artık kritik bir noktaya geldiğini belirterek devletten yardım istedi.

ABTA CEO'su Mark Tenzer yaptığı açıklamada, “Birçok firma kapılarını yeniden açamadı. Tanınmış, saygın şirketlerin kayyum yönetimine düştüğünü gördük. Çok daha fazla sayıda firma iflas açıklayabilir. Hükümetin destek vermesi şart” dedi.

ABTA, ayrıca özellikle seyahatleri ile ilgili bir tedbir paketinin hayata geçirilmesi için Maliyeı Rishi Sunak'a mektup yazdı. 

Rusya/ATOR

Rusya’da kısa adı ATOR olan Tur Operatörleri Birliği, özelliklelere erken rezervasyon döneminde yatırdığı parayı geri isteyenlere yapılacak ödemeler için hükümetin işletmelere nakdi destek sağlamasını istedi.

Yapılan çalışmalar üzerine’da hükümet seyahatlerini 150 milyar Ruble’lik kaynak aktarımı sağlayacak bir paket hazırladı.

İspanya/ FETAVE, CEAV

Türkiye’nindeki sen büyük rakibi olan destinasyonlardan’da hükümet sektörün; konaklama yeme içme ve diğer kesimleri yanında seyahatlerine özel destek sağlıyor.

İspanya Seyahatleri Federasyonu (FETAVE) ve Seyahatleri Konfederasyonu (CEAV)Sanayi, ve Ticaretı Reyes Maroto ile yaptıkları görüşmeler sonunda parlamentodan seyahatleri için özel destek sağlayan düzenlemeler çıkarttı.

Bu arada seyahatleri için ‘Mücbir sebep’in 15 Eylül'e kadar uzatılması sağlandı.

Ayrıca’nın AB’dendığıvirüs yardımının yüzde 24’ününe kullandırılması sağlandı.

Öte yandan Türkiye’deki Kısa benzeri uygulama olan ERTE’yi 201 yılına kadar uzatıldı.

KKTC/  KITSAB

Seyahatleri meslek kuruluşlarınınvirüs salgını nedeniyle zor durumda kalan üyeleri için hükümetlerinden talepte bulunan ve bunu sağlayan ülkelerden biri de ‘Yavru vatan’ Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) oldu.

KKTC’de hükümetvirüs salgınından etkilenen sektörüne “Turizm Salgın Destek Programı Projesi” kapsamında 130 otel ve 141 seyahatsine 20 milyon lira hibe desteği verilecek. 

Yapılan açıklamada “Covid 19 pandemisinden en büyük zararı gören ülkemizdeki sektörünün yeniden canlanması için “Turizm Salgın Destek Programı Projesi”nden 20 Milyon TL kaynak ayrılmıştır” dendi.