• 16 Haziran 2020 23:48
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Erdoğan Merkel’den seyahat uyarısını kaldırmasını istedi

Bu haberi dinleyin
16 Haziran 2020 Erdoğan Merkel’den seyahat uyarısını kaldırmasını istedi

Ankara'nın Türkiye'ye seyahat uyarısını kaldırması için diplomatik girişimlere devam ediyor

Dışişlyeriı Mevlüt Çavuşoğlu’nun mevkidaşı Heiko ile yaptığı görüşme arkasından Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın’ya giderek temaslarda bulunmasından sonra bu kez Cumhurbaşkanı Tayyip Başbakanı (Şansölye) Angela Merkel ile yaptığı videokonferans görüşmesinde gündeme geldi.

Cumhurbaşkanı ile Başbakanı Merkel, videokonferans görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede Doğu Akdeniz ve Libya başta olmak üzere bölgesel meseleler ele alındı.

Cumhurbaşkanı’ın videokonferans görüşmesinde'nınvirüs nedeniyle seyahat uyarısı koyduğu ülkeler arasından Türkiye'nin çıkarılması ve Alman turistlerin ülkeye gelişinin önünün açılmasını istediği öğrenildi.

Almanya AB ülkeleri dışındaki ülkelere seyahat uyarısı kararını 15 Haziran'dan itibaren kaldırdı. Ancak Türkiye konusunda bir istisna getirilmedi.'nın seyahat uyarısı nedeniyle turistler Türkiye'ye gelirse dönüşte 14 günya girmeleri gerekiyor ve seyahat sigortasından da yararlanamıyor. Bu nedenlerle Alman turistler rotayı seyahat uyarısı olmayan ülkelere çevirmişken, Türkiye'de uyarının kalkmasını bekleyen ve buna göre hazırlık yapan seyahatleri zorlukla karşılaştı.