• 31 Ekim 2021 21:53
  • 0
  • 3 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Fettah Tamince’nin Haliçport’una yeni ortak, AKP’li Abdulkadir Kart

Bu haberi dinleyin
31 Ekim 2021 Fettah Tamince’nin Haliçport’una yeni ortak, AKP’li Abdulkadir Kart

Gündeme geldiği günden beri her gün yeni bir yönüyle tartışılan ve hep ilginç ortaklıklarıyla dikkat çeken İstanbul’daki Haliçport projesi dikkat çeken bir ortaklıkla yine gündemde. 

Rixos Otelleri’nin sahibi Fettah Tamince’nin Haliç kıyısına yapacağı Haliçport projesine AKP eski Rize Milletvekili Abdulkadir Kart ortak oldu.

Sözcü gazetesinden İsmail Şahin’in haberine göre Fettah Tamince’nin yap-işlet-devret modeliyle yapacağı milyar dolarlık Haliçport projesinin yönetiminde sürpriz bir değişiklik yaşandı.

Ticaret Sicil Gazetesi’nde yer alan bilgileri göre, 1,4 milyar dolar yatırımla yapılacak olan Tersane İstanbul projesini üstlenen Haliç Altın Boynuz Marina Gayrimenkul İnşaat Yatırım şirketinin yönetim kurulu değişti. Üç şirketiyle yönetime giren eski AKP Rize Milletvekili Abdulkadir Kart, Fettah Tamince ile birlikte yönetimde eşit söz hakkına sahip oldu.

Eşit söz hakkına sahip olacak

Segaport Yatırımları şirketin yönetim kurulu başkan vekili olarak seçilirken, tüzel kişi adına Abdulkadir Kart hareket edecek. Kart, şirkete Fettah Tamince ile birlikte müştereken temsile yetkili olarak atandı. Daha önce yönetim kurulu başkanvekili olan Fettah Tamince’nin kardeşi Fatih Tamince’nin ise görevi sona erdi.

Şaban Kayıkçı darıldı

Şirket yönetiminde daha önce yer alan, Ömer Faruk Direk, Şaban Önder Kıraç ve Gökhan Uysalgil’in de yönetim kurulu üyeliği görevi sona erdi. Öte yandan,’daki Paramount Otel’ine ilişkin tartışmalar sırasında ismi gündeme gelen Şaban Kayıkçı’nın da ticaret sicil kayıtlarına göre geçtiğimiz ağustosında şirket yönetimindenrıldığı görüldü.

Yap-işlet-devret

Haliç Altın Boynuz Marina Gayrimenkul 7 Temmuz 2013 yılında gerçekleştirilen ihaleyi 1.3 milyar dolar bedelle kazanmış ve 25 Eylül 2013'te sözleşme imzalanmıştı. Dört yılda yapımı tamamlanacağı söylenen projede 45 yıl işletme hakkı tanınmıştı. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından 2019 yılında hazırlanan kamu – özel işbirliği uygulamalarına ilişkin gelişmeleri raporunda, yapımı yılan hikayesine dönen projenin 2021 yılı sonunda tamamlanacağı ifade edilmişti.

Projede neler var?

Projede yer alan ana yatırım kalemleri şöyle:

* 2 adet en az 70 yat bağlama kapasiteli yat limanı

* 2 adet 400 oda kapasiteli 5 yıldızlı otel

* Kongre ve kültür merkezi, sinema, eğlence tesisleri vb.

* Apart/butik oteller

* Ofis binaları, alışveriş, yeme içme üniteleri

* 1000 kişilik cami

* 2400 araçlık kapalı otopark

Katar ile anlaşma imzalanmıştı

26 Kasım 2020'de Ankara'da yapılan Türkiye – Katar Yüksek Stratejik Komite Altıncı Toplantısı'nda Katar ile Türkiye arasında Haliç Altın Boynuz projesine ilişkin işbirliği anlaşması yapılmıştı. Anlaşma Haliç Altın Boynuz Marina Gayrimenkul İnşaat Yatırım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince ile Katar Yatırım İdaresi Yönetim Kurulu Başkanı Mansur bin İbrahim El Mahmoud arasında imzalanmıştı.

1122 yataklı otel yatırımı teşvik belgesi aldı

Haliç Altın Boynuz Marina Gayrimenkul, İstanbul’un Haliç bölgesi kuzey kıyısında yapacağı otel projesi için Ekim 2020’de yatırım teşvik belgesi almıştı. 1122 yataklı 5 yıldızlı otel için alınan teşvik belgesinde otelin maliyetinin 146 milyon 500 bin lira olacağı belirtilmişti.