• 22 Nisan 2024 08:21
  • 0
  • 2 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

FT: Avrupalı havayolları pazarlarını THY ve Pegasus’a kaptırıyor

Bu haberi dinleyin
22 Nisan 2024 FT: Avrupalı havayolları pazarlarını THY ve Pegasus’a kaptırıyor

Türkiye’nin özellikle İstanbul’unulaşımında gösterdiği gelişme uluslararası alanda dikkat çekiyor. Türkiye'nin endüstrisi yatırımların karşılığını aldığı belirtiliyor

Bunda olayı nedeniyle’ya uygulanan yaptırımlar sonucu Türkiye’ninulaşımında transit merkezi olmasının da etkisi var.

Financial Times’ta Türkiye sektörünün Avrupalı rakiplerine göre hızlı büyüdüğü ve sektörde pazar paylarının ve Pegasus’a kaptırıldığına ilişkin bir haber/analiz yayınlandı.

Haber/analizde, Avrupa’nın büyük ulusalgrupları, British Airways'in sahibi IAG, Air France-KLM ve’nın, pandemi öncesi olan 2019'dan daha düşük tarifelerle uçtuğu, ama Türk Hava Yolları ve Pegasus’un geçen yıl, pandemiden önceki yıl olan 2019'a göre yüzde 10 artışla 115 milyon yolcu taşıdığı belirtiliyor.

Haberde küreselde isetaşımacılığı hacminin ancak bu yıl pandemi öncesi seviyeleri aşması beklendiği aktarılıyor.

THY, Ryanair ve'in ardından 3. en yoğunoldu

Haberde şöyle deniyor:

“İstanbul” da geçen yıl uçuş sayıları açısından Avrupa’nın en yoğun havalimanı oldu.

Türk Hava Yolları, rotasını ve uçak filosunu genişletirken, kapasite için önemli bir ölçüt olan mevcut koltuk kilometrelerini (ASK) geçen yıl 2019'dan yaklaşık yüzde 25 artırdı. Pegasus da filosunu inşa ederek pandemiye rağmen kapasitesini benzer şekilde artırdı.”

Haberde, Türkiye sektöründeki hızlı büyümenin nedenleri şöyle sıralanmış:

-Türkiye'nin endüstrisi yatırımların karşılığını alıyor.rıca, uluslararası seyahatin pandemiden daha hızlı bir şekilde toparlanacağına ilişkin bir bahse girdiler ve kazandılar.

-11 milyar dolar yatırım yapılan yaklaşık 200 futbol sahası büyüklüğündeki İstanbul havalimanı 2019'da açıldı.

-Türkiye'nin canlı endüstrisi de sektörüne destek sağlıyor.

-Son 5 yılda liranın dolar karşısında yüzde 80'lik düşüşüyle, yabancı para birimlerinde önemli bir gelir payı elde ettikleri için büyümeye yardımcı oldu.

-Bu arada Avrupa’da birçok ülkede karbon emisyonuyla ilgili sıkı kurallar var. Bu nedenle havaalanları genişlemek için mücadele ediyor.

-Örneğin; Londra Heathrow, 3. pisti inşa etmek için on yıllardır süren mücadelelerden sonra küçültülmüş bir büyüme planına odaklanırken, Hollanda hükümeti de Amsterdam Schiphol'deki uçuş sayısının azaltılması için bastırıyor.