• 05 Haziran 2024 14:09
  • 0
  • 2 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

FTI iflası: İspanya ve Yunanistan otelleri alacaklarını açıkladı , Türkiye’deki bilinmiyor

Bu haberi dinleyin
05 Haziran 2024 FTI iflası: İspanya ve Yunanistan otelleri alacaklarını açıkladı , Türkiye’deki bilinmiyor

 

Avrupa'nın üçüncü büyük tur operatörü FTI'nin iflasının sigorta fonu nedeniyle tatilde olan tüketicilere olumsuz bir etkisi olmayacağı, ancak otellerin alacağı konusunda sorun yaşanacağı belirtiliyor.

Buradan hareketle şirktin merkezinin bulunduğu’da  Birliği (DRV) Başkanı Fiaebig, sigorta fonunun devreye girmesi ve tüketicilerin ulaşım ve geri ödemelerini karşılayacak bütçeye sahip olduğunu açıklamasının sevindirici olduğunu, sigorta fonunun alacaklı otelleri de dikkate alması gerektiğini söylemesi ile ülkeler otellerin FTI’den alacaklarını açıklamaya başladı.

İlk açıklama ve’dan geldi

Yunan Otelciler Birliği Başkanı Yannis Hatzis, X platformunda (Twitter) "FTI'ye göre şu anda ülkede yaklaşık 250 otelde 7.500 turist bulunuyor" dedi ve FTI'nın otellere yaklaşık 1,8 milyon Euro borcu olduğunu açıkladı. Hatzis “Bu, Thomas Cook'un 2019'daki iflasıyla karşılaştırıldığında küçük bir rakam olarak kalıyor. O dönemde otellerin Thomas Cook’tan alacakları 200 milyon Avro civarındaydı” dedi.

FTI iflasının geneline ve tek tek bölgeleri maliyeti ile otellerin alacakları ile ilgili çalışmalar yapılıyor.

İlk açıklama Tenerife’teki otelcilerden geldi.

Santa Cruz de Tenerife eyaletindeki otellerden Ashotel'in yöneticisi Juan Pablo González, "Tur operatörüyle çalışan 43 ilgili kuruluş, etkinin beklenen cironun yaklaşık yüzde 5'i olacağını ve bunun sonucunda ortaya çıkan kaybın bugün 1,2 milyona Avro’ya ulaşacağını belirtiyor" söyledi.

Ana pazarının pazarı olduğu ve'nda faaliyet gösteren üçüncü büyük tur operatörü olmasına rağmen TUI veya diğer tur operatörlerinin büyüklüğüne ulaşamadığı göz önüne alındığında, bu rakamlar Tenerife sektöründe aşırı alarma neden olmadığı belirtiliyor

Türkiye’deki rakam henüz bilinmiyor

FTI’nin Türkiye’yebir milmyona lyakın turist gönderdiği dikkate alındığını otellerin alacak rakamının’a göre çok daha yüksek olması bekleniyor.

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Kaan Kavaloğlu ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Erkan Yağcı yaptıkları açıklamada bu aşamada rakamın bilinmediğini konuyla ilgili çalışmaların devam ettiğini söyledi.