• 22 Haziran 2024 01:58
  • 0
  • 2 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

FTI mirası tek gruba kalmayacak, yarışta koşullar eşit, herkes pay alabilir

Bu haberi dinleyin
22 Haziran 2024 FTI mirası tek gruba kalmayacak, yarışta koşullar eşit, herkes pay alabilir

FTI’nin başta Türkiye olmak üzere çeşitli ülkelerdeki 65 bin müşterisinin tatillerini tamamlayıp ülkelerine döndürülmesi sorunsuz bir şekilde tamamlandı. Sorun Thomas Cook iflasına göre daha kolay çözüldü.

Sorunun bu şekilde çözülmesinde FTI müşterilerinin bulunduğu ülkelerdeki kamu yönetimler ve tur operatörleri farklı beklenti ve planlar ile bu operasyonlarda yer aldı.

Türk tur operatörleri de yarışta

Şimdi herkes FTI iflasından nasıl yararlanacağına ilişkin hazırladığı planlarını devreye sokma çalışmaları yapıyor.

Almanya’da yayınlanan fvw|TravelTalk dergisi hangi tur operatörünün ne kadar pay alabileceğine ilişkin bir çalışma yaptı.

Çalışmada, Avusturya ve İsviçre'de faaliyet gösteren ilk 10 tur operatörünü arasındaki yarışta koşulların eşit olduğu, herkesin pazardan pay alma şansı olduğu belirtiliyor.

Buna göre FTI pazarından Türk tur operatörleri; Coral/Ferien, Anex ve Bentour da pay alabilecek.

Daha rahat fiyat artırılabilecek

FTI iflasının ilk günden bu yana izlediği seyir ve bundan sonrasına ilişkin olasılıklar değerlendirilirken “Pazarın en büyük birinci sırasındaki TUI ve ikinci sırasındaki DER bir rakipten kurtuldu” denilerek, başta bu iki büyük grup olmak üzere diğer grupların da önümüzdeki dönemde daha rahat fiyat belirleyebileceklerine işaret ediliyor.

Pazar paylaşımı yarışında yer alacak ilk 10 grup ile ilgili veriler ve pazar paylarına ilişkin fvw|TravelTalk’ın geçen yıl yayınlanan tur operatörleri dosyasındaki verilerin aktarıldığı yazıda şöyle deniyor:

FTI'ın iflasının ardından diğer tur operatörleri müşteriler ve, Avusturya ve İsviçre'de 3 milyar Avroluk pazar için yarışıyor. 

2 milyon müşteri 3 milyar Avroluk pazar

FTI, yüksek talep gören ve diğer operatörlere büyüme potansiyeli sunan destinasyonlarda önemliydi. FTI, uzun yıllar boyunca Türkiye ve'ın yanı sıra Birleşik Arap Emirlikleri,/Kanarya Adaları, Umman gibi yıl boyu kazanç sağlayan destinasyonlarda ve Karayipler, Tayland ve ABD gibi uzun mesafeli destinasyonlarda pazar lideriydi.

Grubun otellere borcunun büyük bölümü Türkiye’dekilere olmak üzere toplam 300 milyon avro civarında olduğu tahmin ediliyor.

Yarışta koşullar eşit

FTI'ın ana pazarı olan Türkiye'deki otelciler uzun vadeli bir ortağınrılmasından üzüntü duyuyor.

FTI pazarının tümünün bir şirketin ele geçirmesi zor. Bu aşamada TUI ve DER önde gidiyor. Ama paylaşım yarışında herkes katılıp pay alabilir.

Öte yandan FTI için iflas yerine bir müşteri arayışı var ama grubun ana markası FTI markasına müşteri çıkması zor Buna karşılık çeşitli ülkelerde beşi kendisine ait, 55’inde işletmeci olan grubun otelcilik birim/şirketi MP’ye talip olanlar çıkacak.

Sonuç olarak pazarın önemli bir aktörü artık yok. 

FTI mirasından kimin ne kadar pay alacağı konusundaki yarışta herkesin şansı var.