• 14 Aralık 2020 13:54
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Gates: Önümüzdeki 4-6 ay en ölümcül dönem olabilir

Bu haberi dinleyin
14 Aralık 2020 Gates: Önümüzdeki 4-6 ay en ölümcül dönem olabilir

Microsoft'un kurucu ortağı olan ve virüsü salgınında aşı çalışmalarına desteğiyle öne çıkan Bill Gates, "Gelecek dört ila altı pandeminin en kötü dönemi olabilir" dedi.

Gates, 1 Nisan 2021'e kadar 200 bin kişinin daha ölebileceğini söyledi.

CNN'e konuşan Gates, "Üzülerek söylüyorum ki, gelecek dört ila altı pandeminin en kötü dönemi olabilir. IHME (Sağlık Ölçümleri Değerlendirme Enstitüsü) tahminleri 1 Nisan 2021'e kadar 200 bin kişinin daha ölebileceğini gösteriyor. Maske ve sosyal mesafe kurallarına uyarsak, bu ölümlerin büyük bir kısmını önleyebiliriz" dedi.

'En kötüsü daha yaşanmadı'

2015 yılında böyle bir salgın olasılığından bahsettiğini hatırlatan Gates, şöyle devam etti: "ABD'nin salgını daha iyi yönetebileceğini düşünüyordum. 2015'te tahminlerimi yaparken ölü sayısının daha yüksek olacağından söz etmiştim. Virüs şimdikinden daha ölümcül olabilir. En kötüsü gerçekleşmedi. Ama salgının ABD ve dünyaya ekonomik etkisi beş yıl önceki tahminlerimi aştı."

'ABD Bencil davranmasın'

'ABD Başkanı Donald Trump'ın aşı dağıtımında önceliğin Amerikalılara verilmesine ilişkin kararnamesiyle ilgili bir soruyu yanıtlarken de "ABD tüm insanlığa yardım etmeli. Dünya ekonomisinin dönmesini istiyoruz. Ölümleri asgariye indirmek istiyoruz. Temel teknoloji bir Alman şirketine ait. Bu nedenle uluslararası paylaşımı ve iş birliğini engellemek bir hataydı" dedi.

‘Bütün aşılar artırılmalı’

Bill Gates, "Tüm aşıların kapasitesini artırmalıyız. Önümüzdekilarda onay alacak, üretiminin artırılması daha kolay olan birkaç aşı daha olacak. ABD diğer ülkelerin çalışmalarından yararlandı. Bu nedenle tamamen bencil olmamalıyız" diye konuştu. (BBC Türkçe)