• 25 Kasım 2021 11:53
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

“Güvenli Turizm Sertifikasını değiştiriyoruz, daha etkili hale gelecek”

Bu haberi dinleyin
25 Kasım 2021 “Güvenli Turizm Sertifikasını değiştiriyoruz, daha etkili hale gelecek”

 

Kültür veı Mehmet, 11. Uluslararası Resort Kongresi’nin açılışında yaptığı konuşmada Güvenlisının değişeceğini söyledi.

Turizm sektörünün gerçekçi ve akılcı yaklaşımlarla kendini güncelleyerek yola devam ettiğini söyleyen, “Pandemiden en çok etkilenen alan sektörü oldu. 2022 de dahil edildiğinde 3 sezon devam ediyor olacak. Bu süreçteki soğukkanlılık iş birliği ve sorumlu davranışlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.

“İspanya’yı nasıl geçtik?”

Normal şartlarda’nın yüzde 40 gerisinde olan Türkiye’nin pandemi döneminde’yı geride bıraktığını söyleyen Mehmet Nuri, “Nasıl başardık? Çünkü TGA hayatımıza girdi.” dedi.

Güvenlisı değişiyor

Güvenlisının değişeceğini açıklayan, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Güvenlide ikinci aşamaya geçiyoruz. Güvenlisı kalıcı oldu biliyorsunuz. Pandeminin yavaş yavaş gideceğini düşünüyoruz. Bazı kurallar gidecek bazı yeni kurallar gelecek. İhtisaslaşmamız gereken konu çevre ve sürdürülebilirlik. Bu konuda belli kurallar belirleyip adımlar atmazsak önümüzdeki seneden itibaren geri kalmaya başlayacağız. Bu bizim keyfiyetimize bağlı değil. Dünyada bazı kuruluşlar bununla ilgilli çalışmaya başladılar: Bizim de sektör olarak adımları atmamız gerekiyor. Bu konuda Çevrelığı ile çalışmaları başlattık. Konuyu STK’lar ile tartışacağız: Geçiş süreci olacak. 3 yıla yayacağız. Buyı “Güvenli ve Yeşilsı” olarak değiştireceğiz. Bu adımları atmazsak, başta AB olmak üzere, ileride yaptırımlar başlayacak. Kurallara uymayan hava yollarına ceza verilecek. Kurallara uymayan ülkelere giden misafirler ek vergi ödeyecek. Biz bu işte öncü ve hızlı olmak zorundayız. ”