• 03 Aralık 2023 01:44
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Hatay Havalimanı'na geniş gövdeli uçakların inebileceği ilave pist inşa edilecek

Bu haberi dinleyin
03 Aralık 2023 Hatay Havalimanı'na geniş gövdeli uçakların inebileceği ilave pist inşa edilecek

 

Ulaştırma ve Altyapıı Abdulkadir Uraloğlu, Hatay Havalimanı'na ilişkin, "3 bin metre uzunluğu ve 45 metre genişliği ile geniş gövdeli uçakların inebileceği şekilde ilave yeni bir pist inşa edeceğiz." dedi.

Uraloğlu, Hatay Havalimanı'ndaki incelemelerinin ardından yaptığı basın açıklamasında, 12 Ekim'de Hatay Havalimanı PAT sahaları onarımı ve gelişimi işine ait ihaleyi gerçekleştirdiklerini ve 21 Kasım'da da yapım çalışmalarına başladıklarını söyledi.

"Havalimanı sel taşkınlarından korunacak"

Yeni Hatay Havalimanı'ndaki çalışmalar hakkında bilgi veren Uraloğlu, "Şimdi yeni Hatay Havalimanımızı güçlendirilmiş zeminnı zamanda 14 kilometre uzunluğundaki çevre güvenlik duvarını yeniden inşa ederek havalimanının bulunduğu alanı sel taşkınlarından koruyacağız. Projemiz kapsamında, PAT sahalarının uygun bir kota getirilerek drenaj sistemi ile yenilenmesi,rıca mevcut binaların güçlendirme ve onarım işlerinin yapımını başlıyoruz. Terminal, teknik blok kule, itfaiye binası, kuvvet santrali, lojman ve garaj binalarını güçlendireceğiz. 3 bin metre uzunluğu ve 45 metre genişliği ile geniş gövdeli uçakların inebileceği şekilde ilave yeni bir pist inşa edeceğiz. 2 bin 720 metre uzunluğunda yeni paralel taksi yolu, 2 hızlı çıkış ve 4 bağlantı taksi yolu inşa edeceğiz. Apron ve çevre güvenlik yolunu yenileyeceğiz. Yeni ısı merkezi, regülatör binaları, nöbetçi kulübeleri ve çevre düzeni imalatlarını da yapacağız." diye konuştu.

Uraloğlu, depremde zarar gören 5 kilometre uzunluğundaki Hatay Havalimanı bağlantı yolundaki çalışmalarının devam ettiğini ve o dönemde hasar gören kesimlerin geçici onarımlarının Karayolları Genel Müdürlüğü ekiplerince yapıldığını söyledi.