• 01 Haziran 2020 09:53
  • 0
  • 10 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

HAZİRAN TURİZMDE MİLAD MI OLACAK

Ülkeler peş peşe ‘Yeni normalleşme’ takvimi açıklıyor. Açıklanan takvimlere göre 15 haziran Avrupa ülkeleri için turizmde koronavirüs salgını sonrası ‘Yeni normalleşme’nin miladı olacak. İşte milad olacak takvim açıklayan 22 ülkede durum…

Bu haberi dinleyin
01 Haziran 2020 HAZİRAN TURİZMDE MİLAD MI OLACAK

 

Avrupa Birliği Komisyonu’nun üçüncü ülkelerden yabancıların Schengen ülkelerine seyahat kısıtlamasını 15 Haziran’a uzatma tavsiyesine uyan Dışişlerilığı, tüm ülkelere genel bir “seyahat uyarısı” yaptı.

Salgından dolayı Avusturya, İsviçre, Danimarka, Lüksemburg ve Fransa’ya mart ayında sınırlarını kapatan, bu ay Fransa, Avusturya ve İsviçre sınırlarındaki kontrollerini gevşetti, Lüksemburg sınırındaki kontrolleri kaldırdı.

Tatil ülkeleri sürecinde hem kendi halkını korumak, hem turistlerin sağlığını güvenceye almak için kendi kurallarını koyuyorlar.

Bu arada her ülke yeni normalleşme olarak tanımlanan bu dönemde turizm için farklı takvim açıkladı. Recep Yavuz Avrupa’daki tatilciler için ülkelerdeki durumu derledi.

Almanlar için ülkelerde durum şöyle:

İspanya: Biraz daha zaman

Uzun süredir devam eden belirsizlik tatilcileri biraz olsun netleşiyor. Başbakan Pedro Sanchez temmuz ayından itibaren turistlerinya gelebileceklerini belirtti. Bu süreçle birlikte uygulaması da kalkacak. Bununla birlikte güvenlik ön planda tutuluyor. ‘Safety first’ sloganı sürekli gündemde tutularak, gerek turistlerin gerekse yerel halkın sağlığının ön planda olacağının altı çiziliyor. Başbakan bu konuya kendisinin kefil olduğunu ve garanti verdiğini söylüyor. Medya haberlerine göre,, Fransa, ve Portekiz’le bir seyahat koridoru oluşturmak için görüşmeler yapıyor.

Fransa: Endişeli bekleyiş

Ülkenin bir çok yerinde turistik işletmeler 2 hazirandan itibaren açılıyor. Sadece çok yoğun vakalarının görüldüğü Paris süreyi 2 hazirana erteledi. Şimdilik sadece açık alanlardaki faaliyetler serbest. Önümüzdeki hafta ülkedeki bütün restaurantlar açılacak. Ülkedeki sahiller 2 hazirandan itibaren açılacak. Müzeler ve ziyaret yerleri de aynı tarihte faaliyete geçecek. Ülkeye 15 hazirandan önce turist girişi yasak.

İtalya: İşler karışık

3 hazirandan itibaren AB üyesi ülkelerin vatandaşları tatil sonrasındaya alınmadan ülkeye girebilecek. Güney Tirol bölgesi özellikle Bavyera’dan gelecek misafirlere göz kırpıyor. Bölge valisi Arno Kompatscher gelen turistlere ücretsiz testi yapabileceklerini belirtti. Veneti bölgesi -Koronasız Bölge-ı ile reklam yapıyor.

Sardunya bölgesi Belgesi talep ediyor. Fakat bunun nasıl uygulanacağı henüz belli değil. Lombardiya bölgesi en büyük yıkımı yaşayan bölge. Günay İtalya ise en en vakası olan bölge. İtalya turistlerini sürecini başarı ile atlatan ve Hırvatistan’a kaptırmaktan endişe ediyor. İtalya pür dikkat’nın seyahat yasağının kaldırılmasına kilitlenmiş durumda.

İngiltere: Ne gelin, ne gelelim

Kırmızı telefon kulübeleri, Times köprüsü , çift katlı otobüsler ... bugünlerde turistlerin gitmek için en tereddüt edeceği ülkelerin başında geliyor. Ülke yönetimi şu anda ağırlığını pandemi ile mücadeleye vermiş durumda. 8 Hazirandan itibaren ülkeye gelenleri 14 günlükya almayı planlıyorlar. Ülkede bütün otel. Vereataurantlar kapalı. Sadece Milli parklarda ve sahillerde gezintiler serbest.

Türkiye: Hazırız, bekliyoruz

Hazırlıklarını haziran ortasına göre göre yapan Türkiye havalimanları, sahiller ve oteller konusunda sezona hazır. Türk Hava Yolları 10 hazirandan itibaren uluslararası uçuşlara başlayacağını duyurdu. Kültür turizmlığı sektör için kapsamlı bir ‘hijyen kuralları’ kataloğu yayınladı. Bunu yerine getiren kurumların uluslararası kurumlardan sertfika alacaklarını beyan etti. Bunun yanısıra. Halka açık plajlarda da mesafe kuralına uyan düzenlemeler yapıldı. Anadolu Ajansının haberine göre otellerde Ateş ölçerler ile personel ve turistlerin ateşleri ölçülecek.

Mısır: Hurghada hazır

Avrupa olmamakla birlikte Avrupalıların tercih ettiği tatil ülkesi’da tercih edilen tatil bölgeleri Hurghada ve Scharm el Scheich ta normale dönüş süreci belirsiz. 1 hazirandan itibaren otellere Pdolulukla açma izni verildi. Bunun yanısıra sağlık kontrolleri her yerde sağlanmaya çalışılıyor. 170 otel buna bağlı aldı. Kahire havalimanında termal kameralar konuşlandırıldı. Yabancı turistler için sınırlar hala kapalı.

Güney Kıbrıs: Ruslar gelmesin

Ülkeye sürecine dahil olmadan 20 hazirandan itibaren 19 ülkeden giriş izni verildi. Bu ülkelerin 13 ünden gelenler testine tabi tutulmayacaklar. Bunlar, Avusturya, Malta,, İsrail, Bulgaristan, Finlandiya, Slovakya, Slovenya, Litvanya, Norveç, Danimarka, Macaristan. Bunun yanı sıra İsviçre, Çekya, Polonya, Romanya, Hırvatistan ve Macaristan’dan gelenler testine tabi tutulacaklar.

Ruslar veler G. Kıbrıs’a gidemeyecekler.

Hırvatistan: Bizde yok

Ülkenin en önemli gelir kaynağının turizm olan Adria Ülkesinde hazırlıklar yapıldı. Önceleri ülke girişinde otel konaklama belgesi talep edilirken öncelikle 9 AB ülkesi için -Avusturya, Slovenya-Çekya-Slovakya-Polonya-Macaristan-Litvanya-Letonya-Estonya- için bu şart kaldırıldı. Misafirler sadece sınır geçişlerinde nerede kalacaklarını ve iletişim bilgilerini beyan edecekler.

Yunanistan: Gelsin ama herkes değil

Atina 15 hazirandan itibaren 29 ülke vatandaşınınya girmeden ülkeye gelebileceğini bildirdi. için bu konuda bir engel yokken,ler, Fransızlar, isveçliler, Türkler ülkeye giremeyecek. 1 temmuzda bu karar tekrar gözden geçirilecek. Yurt dışından olan Uçuşlar öncelikle Atina’ya gerçekleşecek. 1 temmuzdan itibaren ülkenin diğer havaalanlarının açılması öngörülüyor. Sınır kapılarında örnekleme yöntemi ile vakaları kontrol edilecek.

Hollanda: Şansa bırakmayın

Hollanda tatili yine mümkün olmakla birlikte bu birtakım kısıtlamalar ve engellerin gölgesinde olacak. Başbakan ‘lütfen işi şansa bırakmayın!’ çağrısı yaparak halkı uyardı. Kademe kademe başlayan açılma süreci 1 temmuz itibarı ile tamamlanmış olacak. Bu tarih itibarı ile sahiller ve parklar açılacak, müzeler, restaurantlar ve cafeler maksimum 30 kişiye hizmet vermek kaydıyle işletmeye açılacak. Kamp yerlerindeki duş ve tuvaletler kapalı kalacak. Temmuzdan itibaren kapasite 100 kişiye çıkarılacak.

Avusturya: Sürpriz yok

İki hafta önce normalleşme süreci başlayan Avusturya tatilcilerini çok büyük sürprizler beklemiyor. Zira kısıtlamalar oldukça azaldı , oteller, restaurantlar, cafeler, müzeler ve mağazalar normal sürecini sürdürüyor. Dağ ve yürüyüş turizminde Avrupa’nın gözdesi olan ülkede alınan küçük tedbirlerle, tatilcilere eski imkanlar sunuluyor. Sadece kalabalık konser ve etkinlikler Ağustos ayından itibaren normal işleyişine dönecek.

Bulgaristan: Karadeniz bomboş

Karadeniz kıyılarını 1 temmuzda turizme açmayı planlayan Bulgaristan, uygulaması konusunda henüz kararsız. Ancak bu İsveç,, Belçika, İrlanda, Portekiz,, Malta ve İtalya’yı kapsamıyor.

Bulgaristan sürecini az vaka ile atlatan nadir ülkelerden birisi. Bununla birlikte dış turizm en önemli gelir kaynaklarından birisi. Ancak uluslararası uçuşlar henüz başlamadı. Yurt dışına bağımlı. Yüksek kapasiteli büyük oteller kapasite sorunu yaşayabilecekleri endişesi ile sezona hiç başlamamayı düşünüyorlar.

Şimdiden uzun sahiller boyu ve şemsiyeler mesafe kuralına göre hazırlanmış durumda.

Polonya : Bekleyin

Sınırlar 12 hazirana kadar AB ülkelerinden gelenlere sıkı kontrollerle açık. Bunun dışındakiler için ülkeye giriş izni yok. Diplomatlar, Tır soförleri ve oturma müsadesi olanlar ülkeye girebiliyor. 4 mayıstan beri alışveriş merkezleri, oteller açık. Restaurant ve cafeler tekrar açılıyor.

İsviçre :Kontrollü

Ülkede son dönemde girilen normalleşme süreci devam ediyor. Havuzlar,hayvanat bahçeleri, sinemalar, tiyatrolar hijyen ve koruma tedbirleri ile 15 hazirandan itibaren gelecek turistlere hazırlandı. Yürüyüş ve Wellnes alternatifleri serbest. 1000 kişilik konser ve festivallere dair karar 24 Haziran da verilecek. Otobüs, tren, ve diğer ulaşım araçlarının biletlerinin kuyruk ve sıra oluşmasına engel olmak için online alınması tavsiye ediliyor. Maske kullanımı tavsiye ediliyor ancak zorunlu değil. Restauranlarda masaların mesafeli kurulması şartı var. Otellerde havuz, sauna ve hamam her bir kişiye 4 metrekare alan sağlanması koşulu ile serbest.

Portekiz: Artık gelin

Ülke tatil planlarını topyekün değil, adım adım hayata geçiriyor. Otelciler federasyonu AHP temmuz ortasında bütün otellerin açılmış olacağını bildirdi. Turizmlığı ‘clean & Safe’ sloganı ile ücretsiz olarak turistik işletmelere sunduğu hijyen tedbirlerini hayata geçirerek bunların sezon boyunca kontrol edileceğini beyan etti. Portekiz erken davranarak tedbirlerin aldığı için komşusu’nın yaşadığı faciaya maruz kalmadı. Geçtiğimiz sene 29 milyon turistin gittiği Portekiz’ de turizm milli gelirin ini oluşturuyor.

Belçika: Zor geçiyor

Korona sürecinde ağır darbe alan Belçika artık yoğurdu üfleyerek içiyor. tedbirlerinin yanısıra ülkeye giriş çıkışlar ve bölgeler arası geçişler zaruri sebep olmadıkça mümkün değil. Özellikle ülkenin doğusu çok ağır bir süreç yaşadı. Kontollü süreç 8 hazirana kadar devam ediyor. Normalleşme süreci için komşu ülkelerdeki gidişat izlenecek. Avrupa birliği merkezi olan Brüksel ve ülkenin kuzeyindeki sahiller yoğun turistik faaliyetlerin olduğu bölgeler.

Danimarka: Kopenhag’ a gelmeyin!...

Korona sürecinde 14 mart günü en erken sınırlarını kapayan Danimarka, ülkeye giriş çıkışları kapattı. Çok önemli bir nedeni olmayanın ülkeye girişi mümkün değil. ile sınır olan ve yoğun bir turizm akışı olan bu ülkenin irtibatının kesilmesi her iki ülke esnafına ve turistine zor geldi. Şimdilerde Danimarka, izlanda ve Norveç için en az 6 gece Kopenhag dışında geceleme şartıyla kapılarını açmayı planlıyor. Danimarka’da evi olan belgelemeleri koşulu ile geçiş yapabilecekler.

Foreo adaları da haziran ortasından itibaren Danimarka, İzlanda ve Grönland’dan turist kabul edecek.

İsveç: Bize her yer İsveç

İsveçliler Danimarka’daki turistik gelişmelere çok bağımlı. Zira arabayla İsveç’e gelmek isteyen bir çok kişi Danimarka’dan geçmek zorunda. sürecinde kendine has bir yöntem izleyen İsveç’in politikasını övenler olduğu kadar rizikolu bulup eleştirenlerde oldu. Ülkeye girişler 15 hazirana kadar kapalı.

Norveç: Fyördler seneye daha güzel

Norveç’in fiyordlarından gezinti yapmak bu yaz için pek mümküm gözükmüyor. Norveç 2 aydır yurt dışı gelişleri durdurdu. Yurt dışından dönen Noveçliler de 2 haftalıkya girdiler. Bu durumun 20 Ağutosa kadar süreceği hükümet tarafından açıklandı. Sadece Danimarkalılar 15 hazirandan itibaren Norveç’e gidebilecekler. İlerleyen günlerde komşu ülkelerin durumu hakkında karar verilecek.

İzlanda: App yükleyin

Ekonomisinde turizmin çok yer tuttuğu kuzey Atlantik ülkesi İzlanda sınırlamaları 15 hazirana kadar ortadan kaldırmayı düşünüyor. Bugün itibarı ile İzlanda’ya gelen herkes 2 haftalık sürecine alınıyor. Hükümet 15 haziran sonrası girişlerde uygulamasını kaldırıp , sınırda testi yapmayı planlıyor. Ayrıca ülkeye gelen turistlerin tracing-app uygulaması indirerek enfeksiyon zincirini takip etmeleri planlanıyor.

Slovenya: Gelin, geçin

Alplerle Adria arasındaki bu tatil ülkesi 26 mayıstan itibaren rezervasyon belgesini gösteren AB ülkeleri vatandaşlarına sınır geçiş izni verdi. İş gezileri ve Karavan girişleri de serbest. Ülkeden transit geçişler de serbest. 46 km sahili olan ülkede 1 hazirandan itibaren bütün oteller açılacak. Ancak sahilde farklı uygulamalar var, yüzmek serbest, sörf yapmak serbest ama güneşlenmek yasak.

Çek Cumhuriyeti:ı bekliyoruz

Henüz kesinleşmiş kararlar ve uygulamalar yok, ancak komşu ülkelerle görüşmeler sürüyor. Başbakan Andrej Babis haziran ortasında ve Avusturya sınırlarının açılmasının önemli olduğunu söyledi. Geçtiğimiz yıl