• 13 Ekim 2020 23:06
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

IMF ve OECD: Turizmde kamunun gücü artacak

Bu haberi dinleyin
13 Ekim 2020 IMF ve OECD: Turizmde kamunun gücü artacak

Korona virüs salgını kamunun devreye girerek heranda ağırlığını koyma koyması sürecini hızlandırdı.

Kamunun ağırlığını koyduğuanlardan birinin de olduğu belirtiliyor.

Kısa adı OECD olan Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü ile IMF’nin iki ayrı raporunda artan kamuculuğun önümüzdeki dönemde değiranlarda olduğu gibide de artacağı belirtiliyor.

IMF’nin Mali İzleme Raporu’nun önden yayımlanan İyileşme İçin Kamusal Yatırım başlıklı, 2. bölümünde (Public Investment For the Recovery, Fisal Monitor October 2020)virüs salgınının neden olduğu belirsizlik ve güvensizlik ortamında üye ülkelerin hükümetlerine kamu yatırımlarını artırarak, milyonlarca yeni iş yaratma ve ekonomik iyileşme umutlarını canlandırma çağrısında bulundu.

Söz konusu raporda özellikletyapı yatırımlarına vetyapı bakım çalışmalarına yapılacak harcamalardan sakınılmaması gereği vurgulanıyor.

Türkiye’nin de üyesi olduğu Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD)’nin yayımladığı (The Covid-19 crisis and state ownership in the economy June 2020) başlıklı çalışmada davirüs salgınının neden olduğusırasında kamu mülkiyetinin yaygınlaşmasının normal karşılanması gerektiğini belirtiliyor.

Özellikle, hizmetler,taşımacılığı sektörlerinin salgından özellikle etkilendiği hatırlatılarak ekonominin çökmesinin önlenmesi ve iyileşmeye destek kapsamında sıkıntıdaki şirketlerin kamu mülkiyetine geçirilmesi uygulamalarının yaygınlaşacağı belirtiliyor