• 24 Eylül 2021 01:13
  • 0
  • 3 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

İngilizlere Avrupa hafta sonu için, Türkiye, aile ile tatil için ucuz

Bu haberi dinleyin
24 Eylül 2021 İngilizlere Avrupa hafta sonu için, Türkiye, aile ile tatil için ucuz

 

İngiltere’nin Türkiye ve’yı “Kırmızı Liste”den çıkarmasıyla tatilciler için gidilebilecek ülke sayısı arttı. Şimdi gidilecek ülke ve o ülke şehirlerindeki fiyatlara bakılacak.

Bu durumda, hafta sonu tatillerinde önümüzdeki günlerde okulların gireceği ara tatil dönemi ve sonrasında’yı mı Türkiye’yi mi tercih edecek?

İngiltere Post Office’nin Travel Money Barometresi bu soruya yanıt olabilecek ipuçları veriyor.

Ziraler için Türkiye aile tatilleri için ideal.rıca Türkiye aileler için en ucuz ülke. Buna şimdi bir de TL’nin Pound karşısında değer yitirmesi eklendi. Bu durumda Türkiye tatilciler için daha da ucuz destinasyon oldu.

Buna karşılık Avrupa ülkeleri, ulaşılabilirlik kolaylığı da eklendiğinde iki günlük hafta sonu tatilleri için daha cazip.

En ucuz hafta sonu Arnavutluk Tiran

Dünya Gazetesi’nin Seyahat Endüstrisi sayfasındaki haberde şöyle deniyor:

İngiltere posta birimi yurttaşlarının Avrupa’da hafta sonu iki günlüğüne gidebileceği şehirlerdeki konaklama ve akşam yemeği fiyatlarını araştırıp en ucuz ve en pahalı şehirleri belirledi.

Post Office’nin hazırladığı Travel Money Şehir Fiyatları Barometresi’ne göreler için hafta sonunda Arnavutluk’un başkenti Tiran iki günlük hafta sonu tatili için ucuzlukta ilk sırada yer alıyor.

Avrupa ülkelerinden 40 şehirdeki konaklama ve yemek fiyatlarına göre Tiran’da iki kişi iki gecelik konaklama 61 Pound iken İrlanda’nın başkenti Belfast’ta 221 Pound.

İngilizler Tiran’da bir şişe şarap ve iki kişilik üç çeşit akşam yemeği için 38 Pound öderkennı şey için İsveç’in başkenti Stokholm’de 138 Pound ödüyor.

Post Office Barometresi çalışmayı kendine göre belirlediği Avrupa ülkelerinin 40 şehrinde yaptı. Türkiye listede yok.

Aile tatilinde Türkiye 

Post Office tarafından yapılan bir başka araştırmaya göre Pound’un Avro karşısında değer kazanması nedeniyleler için bütün ülkelerde tatil ucuzlarken en çok ucuzlayan yer Türkiye’nin Marmaris bölgesi oldu. Aile tatilinde ucuzlukta Türkiye Marmaris’i Bulgaristan’ın Sunny Beach, Kıbrıs’ın Baf ve Portekiz’in Algarve’si izliyor.

Türkiye’ye gelen 500 Sterlin’de 193 Sterlin avantaj elde ediyor

İngilizlerin Türkiye’yi tercihlerinde gelenlerin memnun kalarak sorunsuz tatil yaşaması yanında önemi bir nedeni daha ortaya çıktı.

Post Office, ülkelerin Sterlin karşısındaki değer değişiminden hareketleler için hangi ülkenin daha avantajlı olduğunu araştırdı.

Araştırmaya göre TL’nin Sterlin karşısında değer yitirmesi nedeniyle Türkiye turistler için en avantajlı ülke.

İngilizler için Avrupa’nın en ucuz hafta sonu tatili yapılacak şehirler (Pound)

Konaklama(*)Akşam yemeği (**)
Tiran 61Tiran 38
Riga 63Lizbon 45
Vilnüs 72Zagreb 47
Lizbon 73Prag 49
Krakov 80Katowice 51
Katowice 80Porto 52
Budapeşte 84Vilnius 54
Varşova 86Varşova 55
Tallinn 90Barselona 58
Lille 102Roma 59
(*)3 yıldızlı otelde iki kişi, iki gece 
(**) Bir şişe şarap, iki kişilik üç çeşit yemek