• 10 Ekim 2020 12:54
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

İspanya Madrid'de korona nedeniyle olağanüstü hâl ilan edildi

Bu haberi dinleyin
10 Ekim 2020 İspanya Madrid'de korona nedeniyle olağanüstü hâl ilan edildi

Vaka sayılarının yükseldiği’nın başkenti Madrid'de olağanüstü hal ilan edildi.

Olağanüstü hâl ilan edilmesiyle başkentte yeniden kısıtlamalara gidilebilecek. 

Karar, bölgesel yönetimin itirazına rağmen kabinenintoplantısındaındı.

İspanya Sağlıkı Salvador Illa, toplantı sonrası yaptığı açıklamada, bölgesel yönetimi hiçbir girişimde bulunmamakla suçlayarak Madrid'deki yüksek enfeksiyon seviyesinin ülkenin geri kalanına yayılmasını engellemek gerektiğini söyledi. Hükümet olarak sabırlarının sonuna geldiğini vurgulayan Illa, olağanüstü hâlin iki hafta geçerli olacağını sözlerine ekledi.

İspanya Başbakanı Pedro Sánchez ve sol partilerin koalisyonundan oluşan hükümeti, geçen hafta muhafazakâr Madrid Özerk Bölgesi Başkanı Isabel Díaz Ayuso'nun karşı çıkmasına rağmen Madrid ve çevresi için kısmen kapanma kararımıştı. Ancak Ayuso'nun başvurusuyla bu karar özgürlükleri ihlal ettiği gerekçesiyle mahkeme tarafından iptal edilmişti.

Seyahat kısıtlaması geldi

Bölgede şimdi olağanüstü hâl ilan edilmesiyle merkezi hükümet, başkentte yeniden kısıtlamalara gidebilecek. Olağanüstü hâl kararı, Madrid ve özerk bölge içinde bulunan diğer 9 kenti kapsıyor.ınan karar uyarınca olağanüstü hâl uygulanacak bölgelerde yaşayanlar, sadece geçerli bir sebebi olması halinde, doktora ya da işe gitmek gibi, bulunduğu bölgeyi terk edebilecek. Ayrıca 6'dan fazla kişinin toplanması yasaklanırken, bar ve restoranların da saat 23.00'te kapanması gerekiyor.

İspanya, güncel verilere göre 850 bin vaka sayısıyla salgından en çok etkilenen Avrupa ülkelerinde biri. Ülkede bir hafta içinde 100 bin kişide 115 vaka tespit edilmesiyle sınır değerler aşıldı. Bu oran Madrid'de ise 100 bin kişide 230