• 05 Kasım 2021 12:20
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Kamu eliyle kurtarılan Lufthansa pandemi döneminde ilk kez' kar açıkladı

Bu haberi dinleyin
05 Kasım 2021 Kamu eliyle kurtarılan Lufthansa pandemi döneminde ilk kez' kar açıkladı

Pandemi nedeniyle seferlerini iptal ettiği için iflas edecek kadar zor durumda kalan’nın bayrak taşıyıcıLufthansa’ya kamu eliyle sağlanan 9 milyar Avro destek ileakta kaldıktan sonra kâr’a geçti.

Geçen yılın üçüncü çeyreğinde ana kazanç göstergesi faiz ve vergi öncesi (FAVÖK) düzeltilmiş zararı 1,2 milyar avro olan şirket, bu yılın üçüncü çeyreğinde 17 milyon avro kar açıkladı. Analistler, 33 milyon avro zarar bekliyordu.

Alman şirketin temmuz-eylül döneminde gelirleri bir önceki yılınnı dönemine göre yüzde 96 artarak 5,2 milyar avroya yükseldi.

Eurowings, Swiss, Brussels ve Austrian Airlines'ın da sahibi olan, söz konusu dönemde 19,6 milyon yolcu taşıdığını bildirdi. Bu da Kovid-19 krizi seviyesinin yüzde 50’sine denk geliyor.

Lufthansa, yılın dördüncü çeyreğinde yolcu talebinin olumlu bir şekilde gelişmesini ve pozitif FAVÖK ile sonuçlanmasını bekliyor.

Alman hava yolu şirketi Grubu, yeni rezervasyonların şu anda 2019 seviyesinin yüzde 80'ine ulaştığını da duyurdu.

Şirket, daha önce Kovid-19 salgınının hava ulaşımı sektöründe oluşturduğu talep daralması nedeniyle yeniden yapılanmaya giderek, 33 binden fazla çalışanının işine son vermişti.

Salgın öncesi 140 bin olan çalışan sayısı, 107 bine indi.