• 03 Temmuz 2020 19:17
  • 0
  • 3 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

"Karantina odası güven artırmaz, müşterileri tedirgin eder"

Bu haberi dinleyin
03 Temmuz 2020 "Karantina odası güven artırmaz, müşterileri tedirgin eder"

Kültür ve Turizmlığı’nın, ile yapılacak görüşmelerde seyahat uyarısının kalkmasına yardımcı olacağı beklentisiyle son anda yayınladığı her otelde odası bulundurma zorunluluğu getiren genelgesine sektörden tepki var.

Oteller genelgenin ile görüşmelerde bir etkisinin olmadığının görüldüğünü buna karşılık otellere ciddi mali yükler getirirken müşterileri olumsuz etkilediğini söyledi.

Yaratılan beklentiye güvenerek otelini 1 Haziran’da açtığını söyleyen bir otel yöneticisi, otellerinvirüs salgınına yönelik aldığı önlem ve getirilen düzenlemelerde bir sorun olmadığını Türkiye’nin bu alanda rakipler dahil diğer ülkelerden daha iyi durumda olduğunu belirterek şunları söyledi .

Güven vermez, tedirginlik yaratır

“Getirilen her düzenleme bize ek maliyetler getirmesine rağmen kimse itiraz etmedi. Ama son genelge ile getirilen odası zorunluluğu yanlış oldu. Bu güven yaratmanın tersine oteldeki diğer müşterilerin tedirgin olmasına neden oluyor.

Doğru olan vaka durumunda misafirin belirlenmiş hastaneye sevk edilmesidir.

Nitekim diğer ülkelerde de uygulama bu yöndedir.

Ayrı bölümde tecrid edilmiş olsa bile, içindevirüse yakalanmış bir kimsenin olduğu yerden herkes uzak durur.

Bunun bize hiçbir yararı yok. Tersine mevcut müşterilerin tedirgin olmasına neden olur.

Bu düzenleme ile ve diğer ülkelere güven verilmek istendiyse bu da yanlış. Zira alınan önlemler uluslar arası standartlara uygun olduğu gibi bu konuda fazlamız var eksiğimiz yok.”

Rakip ülkeler ne yapıyor

Bir başka otel sahibi başta olmak üzere ve diğer ülkelerde alınan önlem ve getirilen önlemleri yakından incelediklerini, otellere gelen müşteriler arasında vakaya raslanması halinde bazı ülkelerin o kişiyi belirlenmiş hastaneye yönlendirdiği bazı ülkelerde yalnız vakaya yakalanalar için ayrı bir otel ayırıp olası vaka durumunda misafirlerin burafaya alındığını Türkiye’de de doğrusunun her bir bölgede bir pandemi hastanenin belirlenmesi olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu ne demişti

Kültür ve Turizmı Mehmet’un Dışişleriı Mevlüt Çavuşoğlu ile’ya gitmeden bir gün önce, orada yapılacak görüşmelerde karşı tarafa güven vermek amacıyla her otelin oda kapasitesine göre belli sayıda odayı odası olarak ayırmasını sorunlu kılan bir genelge yayınlandı.

Dışişleriı Çavuşoğlu'daki basın toplantısında şunları söylemişti:

"Şimdigeldi turist, pozitif vaka. test yapıldı, ön taramadan da emare çıktı, durumu ağır değil. 0 turist hastanede değil de otelde 14 gün geçirmek istedi. Bunun için de hazırlığımız var. Otellerde izole bölümler ayrıldı ki, izole bölgede normal tatilini otelde geçirsin."

Otellere odası zorunluluğu genelgesi

Son dakikada yayınlanan söz konusu genelge ile Otellere "karantina odası" şartı getirildi.

Genelgeye göre oteller yatak kapasitesine göre değişmek kaydıyla, 1-10 arasında izolasyon odası bulundurmak zorunda kalacak. 

Misafir izolasyon odalarının, diğer misafir odaları ile en az temasta olacak şekilde, aynı kat/aynı blokta düzenlenmiş olması, düzenlendikleri kat veya blokta normal misafir odalarının bulunmaması veya ikişer misafir odası boş bırakılacak şekilde bir uçta toplanarak koridorda fiziksel ayrımı sağlanacak.