• 12 Nisan 2022 09:02
  • 0
  • 7 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Kayak merkezlerinde sezon uzadı. Nisan’da tesisler dolu

Bu haberi dinleyin
12 Nisan 2022 Kayak merkezlerinde sezon uzadı. Nisan’da tesisler dolu

Kayak merkezleri bu yıl iyi bir sezon geçiriyor. Nisanının ortasına girildiği halde yar yağışı sürüyor bu da bölgelere yönelik trafik devam ediyor.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, Bursa, Kayseri, Erzurum, Bolu, Kocaeli başta olmak üzere yurdun dört bir yanında, devlet ve özel sektör iş birliğiyle hizmet veren kışinin önemli merkezleri, kayak sezonunu dolu geçirdi.

Uludağ, Erciyes, Palandöken, Kartalkaya ve Kartepe gibi merkezler başta olmak üzere yurt genelindeki tesislerde çok sayıda kişi konakladı. Yerli ve yabancı turistler, kış boyunca merkezlerde karın tadını çıkardı.

Uludağ

Türkiye'nin en önemli kayak ve kış merkezlerinden olup Bursa kent merkezine kara yoluyla yaklaşık 40 kilometre uzaklıkta bulunan Uludağ, 5 bin civarında yatak kapasitesi otel ve tesisleriyle bu yıl da yerli ve yabancı turistleri ağırladı.

Uludağ'ın iki farklı yerleşim bölgesindeki otellerde konaklayan tatilciler, 300 ila 1980 metre uzunluklardaki 20 kayak pistinden sezon boyu faydalandı.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Güney Marmara Bölge Temsil Kurulu Başkanı Murat Saraçoğlu, AA muhabirine, Uludağ'da kış sezonunun oldukça güzel ve verimli geçtiğini söyledi.

Yoğun kar yağışlarının sezona etkisinin büyük olduğunu belirten Saraçoğlu, günübirlikçi ziyaretçi sayılarının yılbaşında ve yarıyıl tatillerinde zirveye ulaştığını dile getirdi.

Saraçoğlu,lerin ve otellerin dolu bir sezon geçirdiğini vurgulayarak "Yoğunlukların yaşandığı dönemlerde Uludağ'daki otellerde yer bulunamayınca şehir merkezinde ziyaretçileri konaklatıp Uludağ'a günübirlik çıkardık." dedi.

Kovid-19 salgınına rağmen iyi bir sezon geçirdiklerini belirten Saraçoğlu, "Genel olarak baktığımızda Uludağ'a bu kış sezonunda 2 milyon civarında ziyaretçi geldi. Bunun içinde konaklama ve günübirlikçiler var. Teleferikle de 250 bin civarında ziyaretçi Uludağ'a ulaşım sağladı." diye konuştu.

Erciyes

Kayseri Erciyes AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Murat Cahid Cıngı, Erciyes Kayak Merkezi'ni bu sezon 2 milyonun üzerinde turistin ziyaret ettiğini söyledi.

Erciyes'in toplam 112 kilometre uzunluğa ulaşan farklı eğimlerdeki 41 pistiyle bu alanda Türkiye'de lider konumda olduğunu vurgulayan Cıngı, "Türkiye'nin en yüksek, dünyanın ise sayılı yükseklikteki pistlerinden olma özelliği taşıyan Erciyes Kayak Merkezindeki Ottoman pisti, zorlu yolları, kesintisiz uzunluğu ile 3400 metrede yerli ve yabancı adrenalin tutkunu kayakseverleri ağırladık. Charter seferleriyle,, Polonya gibi ülkelerden Kayseri'ye turist geldi. Aralıkının ortalarında başlayan sezonda şimdiye kadar 2 milyona yakın yerli ve yabancı turisti kayak merkezimizde ağırladık." diye konuştu.

Palandöken

Palandöken'de geçen yıl aralıkta başlayan kayak sezonunda liftlerden 1 milyon 823 bin 258 kişi geçiş yaptı.

Havalimanına 20, kent merkezine ise 4 kilometre uzaklığıyla ziyaretçilerine kolay ulaşım imkanı sunan merkeze, Türkiye'nin yanı sıra İran,, İtalya,, Azerbaycan,, Suriye, ABD,, Fransa, Hollanda, Libya, Irak, Suudi Arabistan ve Çin'den turistler geliyor.

Birçoğu Palandöken'de bulunan toplam 20 otelde yaklaşık 4 bin 100 kişinin misafir edilebildiği kentterıca Palandöken'deki bungalov evlerde de turistler ağırlanıyor.

Kayak merkezinde 1,1 ile 14 kilometre arasında değişen uzunluk ve zorluk derecesinde 56 pist bulunan merkezde, saatte 24 bin kişi taşıma kapasiteli 19 lift hizmet veriyor.

Ejder AŞ'den alınan bilgiye göre geçen yıl aralıkta başlayan kayak sezonunda liftlerden 1 milyon 823 bin 258 kişi geçiş yaptı.

Kartalkaya

Bolu'daki Kartalkaya Kayak Merkezi'ne bu sezon yaklaşık 300 bin kişi geldi.

Batı Karadeniz Otelciler Derneği Başkanı da olan, Kartalkaya'daki bir otelin işletmecisi Halit Ergül, AA muhabirine, Köroğlu Dağları'nın 2200 zirvesinde yer alan ve kar kalınlığının sezon içerisinde yer yer 3 metreyi geçtiği kayak merkezinde 2 bin yatak kapasiteli 5 otel yer aldığını ifade etti.

Kartalkaya'da kar yağışının beklenenden erken yağmasının sezonun erken başlamasını sağladığını anlatan Ergül, "Kayak merkezinde daha önceki yıllarda aralıkının sonunda başlayan sezon bu yıl aralıkının 15'inde başladı. Böylece kayak merkezine olan ilgi de erken başlamış oldu." diye konuştu.

Kartepe

Kocaeli'deki Kartepe Kayak Merkezi'nin müdürü Mehmet Keskin, merkezde bulunan 17 kilometre uzunluğundaki 21 pistin 16 Aralık 2021 tarihinden 31 Mart’ta kadar açık kaldığını belirterek tesislerde günübirlikçilerle birlikte 100 bini aşkın ziyaretçiyi ağırladıklarını dile getirdi.

Keskin, otel doluluk oranının sezon boyunca hemen hemen yüzde 90 olduğunu kaydetti.

Ilgaz

Ilgaz Yıldıztepe ve Yurduntepe Kayak Merkezleri, her seviyeye uygun pistleri ve doğal güzellikleriyle bu sezon da ziyaretçilerini ağırladı.

Çankırı'da Ilgaz Dağı'nın eteklerinde bulunan, 900, 2400 ve 4500 metrelik üç piste sahip Yıldıztepe Kayak Merkezi, Türkiye'nin farklı illerinden birçok misafire ev sahipliği yaptı. Bölgede 2 otel 160, 7 bungalov evde 37 yatak kapasitesiyle hizmet verdi.

Yıldıztepe Kayak Tesisleri İşletme Müdürü Rahim Yaylacı, bu sezon yaklaşık 50 bin ziyaretçiyi bölgede ağırladıklarını kaydetti.

Kastamonu'daki Yurduntepe Kayak Merkezi'nin tesislerden sorumlu müdürü Tuncay Sönmezışık ise bu sezon 100 binden fazla kişinin kayak merkezini ziyaret ettiğini söyledi.

Diğer tesisler

Sıvas

Sivas'taki Yıldız Dağı Kış Sporları ve Merkezi'nin işletmeciliğini yapan Sivas İl Özel İdaresine bağlı Buruciye AŞ Genel Müdürü Mustafa Altun, 15 Aralık'ta başlayıp 31 Mart'ta sona eren 2021-2022 kış sezonunda yaklaşık 400 bin ziyaretçiyi ağırladıklarını söyledi.

Merkezde 2 bin 226 ile 1636 metre uzunluğunda iki telesiyej, 804 metre teleski, değişik uzunluklarda kayak pistleri, kızak pisti, yürüyen bant ve t-bar gibi mekanik tesisler ile otel, kafe, restoran ve 25 bungalov ev bulunuyor.

Bingöl

Bingöl'de 2 bin 283 rakımlı Hesarek Dağı eteklerindeki kayak merkezinin amatör ve profesyonel kayakçıların kullanabildiği 3 pisti, 35 oda ve 70 yataklı 1 tesisi bulunuyor. Merkezde, 28 Aralık'ta açılan kayak sezonu, nisanının başında sona erdi.

Gençlik ve Spor İl Müdürü Mahmut Danayiyen, yaklaşık 200 bin kayakseverin Hesarek Kayak Merkezi'ni ziyaret ettiğini dile getirdi.

Elazığ

Elazığ Elazığ'ın Sivrice ilçesinde göl manzarasıyla ilgi gören Hazarbaba Kayak Merkezi, kar bereketiyle ziyaretçilere kayak keyfi yaşattı.

İlçenin güneyinde 2 bin 347 metre rakımlı Hazardağı'nın eteklerinde Hazar Gölü'ne hakim manzarasıyla dikkati çeken kayak merkezinde 1 Ocak'ta açılan sezon 30 Mart'ta erdi ve yaklaşık 30 bin kayaksever, merkezi ziyaret etti.

Şanlıurfa

Şanlıurfa'daki Karacadağ Kayak Merkezi, 2,5 süren sezonda yaklaşık 20 bin ziyaretçiyi ağırladı.

Kahramanmaraş

Kahramanmaraş'taki Yedikuyularise 21 Aralık 2021-11 Nisan 2022 tarihlerinde 315 bin kişi tarafından gezildi.

Karabük 

Gençlik ve Sporlığınca Ocak 2020'de Karabük'ün 2 bin rakımlı Keltepe Dağı'nda hizmete açılan Keltepe Kayak Merkezi'nde 5 pist, telesiyej, 58 askı sandalyesi, teleski ve babylift sistemleri bulunuyor.

Karabük Gençlik ve Spor İl Müdürü Coşkun Güven, Keltepe Kayak Merkezi'nde verimli sezon geçirdiklerini ve 25 bine yakın misafir ağırladıklarını kaydetti.

Artvin 

Artvin kent merkezine 18 kilometre uzaklıkta, 2 bin rakımlı Mersivan Dağı eteklerinde yer alan Atabarı Kayak Merkezi, kışlarında özellikle Artvin ve çevre illerdeki kayak tutkunlarını ağırladı.

İl Gençlik ve Spor Müdürlüğü Spor Hizmetleri Şube Müdürü Mehmet Başköylü, yoğun bir sezon geçirdiklerini belirterek "Bu sezon 11 bin 200 civarında ziyaretçi ağırladık. Burada sezon aralıkında başlıyor, nisanı sonunda tamamlanıyor." dedi.

Gümüşhane 

Gümüşhane'nin Torul ilçesi sınırlarında 2 bin 100 rakımlı Zigana Dağı'nda bulunan Zigana Kış Sporları ve Merkezi, pistlerin yanı sıra 150 kişilik otel, 50 kişilik kayak evi ve bungalovlarla hizmet veriyor.

İl Gençlik ve Spor Müdürü Mücahit Atalay, kayak merkezinde sezonun aralık sonunda başlayıp mart sonunda tamamlandığını ifade ederek merkezin bu yıl yaklaşık 100 bin kişiyi ağırladığını söyledi.