• 26 Ocak 2022 09:24
  • 0
  • 3 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Koç kazanmışken Erdoğan’ın iptal ettiği Kalamış Marina’yı Katar mı alacak

Bu haberi dinleyin
26 Ocak 2022 Koç kazanmışken Erdoğan’ın iptal ettiği Kalamış Marina’yı Katar mı alacak

Geçtiğimiz hafta Koç Holding’in kazandığı, Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı ihalesi Cumhurbaşkanı kararı ile iptal edildi. 

Cumhurbaşkanı Tayyip’ın Koç’un kazandığı ihalesini iptal ettiği Kalamış Marinası ile Katar’ın ilgilendiği belirtiliyor.

Dünya Gazetesi’nden Kerim Ülker’in haberinde konuyla ilgili şu bilgiler aktarılıyor:

Türkiye Denizcilik İşletmeleri A.Ş.'ye ait Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı'nın özelleştirilmesi ekimında yapılmış, ihaleyi Koç Holding’in bağlı ortaklığı Tek-Art Kalamış ve Fenerbahçe Marmara Tesisleri A.Ş. (Tek-Art) 2.5 milyar liralık en yüksek teklifi vermişti. 

Cumhurbaşkanlığı’nın daha önce onayladığı proje geçtiğimiz hafta yine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip’ın imzasıyla iptal edildi. İptalin gerekçesi ise açıklanmadı. Ardından önceki gün bir ihale daha iptal edildi. 

Bu iptal ise geçen yıl eylülında yapılan Muğla’daki Akköprü Hidroelektrik Santrali Projesi’ydi. İhaleyi 605 milyon lira olan en yüksek teklifledem Enerji kazanmıştı. O ihaleyi de Rekabet Kurumu onaylamıştı. Ancak yine Cumhurbaşkanı’nın imzasıyla karar iptal edildi.  

Hem Koç Holding, hem dedem’in halka açık olması, iki firmanın yatırımcısını olumsuz olarak etkileyecektir şüphesiz. 

İptal edilen ihale TL ile yapılmıştı

Gerekçesi açıklanmayan her iki iptal kararının altında ihalelerin TL ile yapılması olduğunu öğrendim. Şöyle ki Koç Holding’in kazandığı Kalamış ihalesinin yapıldığı 7 Ekim 2021’de dolar 8.87 TL idi. Yani kaba bir hesapla 281 milyon dolara mal olmuştu. Eğer dolar üzerinden yapılsaydı 281 milyon doların karşılığı da 3.8 milyar TL. Yani arada 1.3 milyar TL’lik bir değişim fark söz konusu. Benzer şekilde yine TL ile yapılandem’in kazandığı ihale döneminde ise dolar yine benzer rakamlarda; 8.63 TL idi. Kaynaklarımdan edindiğim bilgilere göre TL ile yapılan her iki ihale, dolardaki değişim nedeniyle iptal edilmiş. 

BAE’nin 10 milyarlık Türkiye fonu

Körfez Bölgesi’ne yakın, yatırım ve satın alma konularında önemli projelere imza atan kaynağıma bundan sonrasını sorduğumda ise ilginç açıklamalarda bulundu. Dubai’de yaşayan ve bölgeyi iyi bilen kaynağım, “BAE bu konuya en fazla ilgi gösteren ülke. Türkiye’ye 10 milyar dolarlık fonırdıklarını açıkladılar. 

Katar teklif verecek

Hatırlarsanız Abu Dabi Kalkınma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mohamed Hassan Al Suwaidi, bu fonun potansiyel gördüğü sektörleri anlatırken liman ve yatırımlarını da söylemişti. Burada Kalamış için bir hazırlık süreci olduğunu duydum. Teklif verecekler diye düşünüyorum” dedi.       

Nedeni açıklanmayan iptal

Kalamış Yat Limanı’nda neler olacağını hep birlikte göreceğiz. 

Ancak gerekçesi açıklanmayan iptaller Türkiye’yi tahkim mahkemeleri gibi uluslararası alanda zorlu süreçlere sokabilir. Son olarak İtalyan Enel, Kanadalı Alamos Gold gibi 2 yabancı firmanın Türkiye’ye karşı açtığı milyarlarca dolarlık davalara yenileri de eklenebilir. Kısa bir hatırlatma daha yapmak isterim. Daha önce Koç Holding’in önemli ihalelerdeki teklifleri iptal edilmişti. Örneğin 2013 yılında Koç Grubu'na ait RMK Marine'nin kazandığı 1 milyar 150 milyon Euro'luk MİLGEM savaş gemisi ihalesi, 'ihaleye çağrılmayan şirketlerin şikayeti' gerekçe gösterilerek Ağustos 2013'te iptal edilmişti. Ardından 5.7 milyar dolarla Türkiye’nin en büyük ikinci özelleştirmesi olan köprü ve otoyol ihalesini hatırlayacağınız üzere Koç, Ülker ve Malezyalı UEM Group’tan oluşan konsorsiyum kazanmıştı. Yine o ihale 2013’te iptal edilmişti.