• 30 Temmuz 2020 23:34
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Konaklamada KDV yüzde 8’den yüzde 1’e indirildi

Bu haberi dinleyin
30 Temmuz 2020 Konaklamada KDV yüzde 8’den yüzde 1’e indirildi

Hazine ve Maliyeı Beratbayrak, çeşitli faaliyet ve hizmettenınan vergilerde indirimler gidildiğini açıkladı.

Bakanbayrak’ın Twitter hesabından yaptığı açıklamada yapılan vergi indirimlerinin 2020 yılı sonuna kadar geçerli olacağını söyledi.

Açıklamada konaklama ile birlikte yeme-içme, sinema-tiyatro-müze giriş ücretinde yüzde 8 olan KDV yüzde 1'e düşürülecek.

Albayrak, "İş yeri kira stopajını yüzde 20'den yüzde 10'a, yolcu taşımacılığı, düğün, nikah organizasyonu, konut bakım onarımı, tamir, kuru temizleme, terzilik gibi esnaf hizmetlerinde KDV'yi yüzde 18'den yüzde 8'e indirdik. Ayrıca, KDV oranı yüzde 8 olan konaklama ve yeme-içme hizmetlerinde ve sinema, tiyatro, müze giriş ücreti gibi kültürel faaliyetlerde KDV'yi yüzde 1'e indirdik." değerlendirmesinde bulundu.

Bakanbayrak'ın paylaşımında, vergi indirimlerinin detayları da yerdı. Buna göre, KDV'nin yüzde 18 yerine yüzde 8'e olarak uygulanacağı faaliyetler işyeri kiralama, yolcu taşımacılığı, küçük evetleri bakım onarımı, sanatsal ve kültürel faaliyetler, düğün-nikah organizasyonları, konut temizlik ve bakım onarımı, otomotiv, bisiklet, motorsiklet bakım onarımı, terzi ve kuru temizleme olarak belirlendi.