• 11 Ocak 2021 05:33
  • 0
  • 2 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Mardin’in silueti için 240 yapı yıkılacak

Bu haberi dinleyin
11 Ocak 2021 Mardin’in silueti için 240 yapı yıkılacak

Güneydoğu’nun önemli merkezlerinden olan Mardin’in siluetini bozduğu belirtilen 240 yapının yıkılmasına karar verildi. Yıkım için Çevre ve Şehirciliklığı yaklaşık 10 Milyon TL ödenek gönderdi.

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, yaptığı açıklamada, tarihi dokuların siluetini bozan görüntülerin ortadan kaldırılması için yoğun bir çalışma başlattıklarını söyledi. Demirtaş, "Ülkemizin en önemli şehirlerinden Mardin’i yerli ve yabancı turistlerin ilgisini cezbedecek ve potansiyelini katlayan bir şehir statüsüne getirmek için çalışmalarımız aralıksız devam edecek" dedi.

Yıkımın ardından kent gerçek siluetine kavuşacak

Mardin Değerlerini Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Mehmet Beşir Güneş ise, yıkımın ardından kentin gerçek siluetine kavuşacağına dikkat çekti. 

Amerika’nın sesi Türkçe Radyosu (VOA)’nın sorularını yanıtlayan Güneş, “Mardin'in siluetini bozan 240 yapı yıkılıp, altında ya da çevresindeki görüntü kirliliğine son verilecek ve o eski yapının güzelliği ortaya çıkacak. 2012'den bu yana, her yıl 2 milyondan fazla turist gelmeye başladı. Pandemiden hemen sonra bu sayı 5-6 milyona ulaştı.

Bu yapılar yıkıldıktan sonra Mardin’in gerçek silueti ortaya çıkacak ve açık hava müzesi görünümünü alacak. 

Bazı eski yapılar var, bunların terasları kafe ya da apart otel olarak kullanılıyor. Burada daha da canlanacak. Hem oteller hem restoranlar bundan faydalanacak, hediyelik eşya satanlar faydalanacak. Bu da ekonomik canlanmayı beraberinde getirecek” diye konuştu.

Yıkım önümüzdeki hafta

Kentin tarihi kesimindeki bazı yapıların yıkımı için 2009 yılında da bir proje hayata geçirildi. Kentsel İyileştirme Kapsamında Avrupa Birliği Kalkınma Fonu'na sunulan ve onaylanan proje kapsamında 2 bin 500 beton bina yıkılacaktı. 6 Milyon Euro fonrılan projede 2010 yılına kadar sadece 40 bina yıkılmıştı. Proje daha sonra durmuştu.

Yeni proje kapsamında Birinci Cadde üzerinde yer alan tarihi binaların üzerine daha önce yapılan beton binalar tek tek yıkılacak. Yıkımın önümüzdeki hafta başlanması planlanıyor.