• 29 Mart 2021 17:00
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Merkel, gevşeme taleplerini reddediyor, ek önlemler için eyaletleri ikna etmeye çalışıyor

Bu haberi dinleyin
29 Mart 2021 Merkel, gevşeme taleplerini reddediyor, ek önlemler için eyaletleri ikna etmeye çalışıyor

 

Almanya’da günlük vaka sayısının 100 bine ulaşması üzerine Başbakan Angela Merkel mevcut kısıtlamaları daha da artıracak ek önlemler için eyalet başbakanlarını ikna etmeye çalışıyor.

Merkel, pandemiyle mücadelede eyalet yönetimlerinin alınan önlemleri yaşama geçirmediğini belirterek gerekirse Federal Hükümet olarak yasal düzenlemeyle bunun olmasını sağlayacaklarını söyledi.

Başbakan Merkel, eyaletlerdeki gevşeme taleplerini kesin bir dille reddetti. 

Alman yayın kuruluşu ARD'nin açık oturum programına katılan Merkel, eyalet yönetimlerinin gerekli önlemleri almaması halinde Federal Hükümet'in duruma müdahale edebileceğinin de sinyalini verdi. 

Başbakan Merkel "Büyük bir ciddiyetle mevcut önlemleri yaşama geçirmeliyiz. Bazı eyaletler bunu yapıyor, bazıları henüz bunu yapmıyor" dedi. 

Merkel eğer yakın bir zamanda tüm eyaletler önlemlerini yaşama geçirmezse ülke genelinde bir düzenleme yapılabileceğini ve enfeksiyondan korunma yasasında güncellemeye gidilebileceğini söyledi. Yeni düzenleme konusunda kesin bir karara varmadığını ancak düşünme aşamasında olduğunu söyledi. Merkel "Bu benim göreve başlama yeminimdir, benim sorumluluğumdur" diye konuştu.