• 24 Aralık 2021 20:31
  • 0
  • 2 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Omicron nedeniyle üç bin uçuş iptal edildi

Bu haberi dinleyin
24 Aralık 2021 Omicron nedeniyle üç bin uçuş iptal edildi

 

Omicron varyantı vakalarında görülen artış sebebiyle dünya genelinde Cuma sabahı itibariyle 3 binden fazla uçuş iptal edildi.

Flight Aware internet sitesine göre ABDşirketlerinden Delta Air Lines, Cuma günü yaklaşık 135 uçuşu iptal ettiğini açıkladı.

Havayolu şirketinden yapılan açıklamada, uçuş rotalarının yeniden düzenlenmesi ve mürettebat değişiklikleri dahil olmak üzere tüm seçeneklerin tükenmesinin ardından, Omicron ve bazı bölgelerde kötü hava koşulları sebebiyle uçuşların iptal edildiği kaydedildi.

United Airlines da 170 uçuşun iptal edildiğini belirtti.şirketi, “Omicron vakalarında bu hafta ülke genelinde görülen artış uçuş mürettebatımızı doğrudan etkiledi. Sonuç olarak ne yazık ki bazı uçuşları iptal etmek zorunda kaldık, etkilenen yolcuları havayoluna gelmeden önce bilgilendiriyoruz” dedi.

Avrupa’da üç büyükşirketi uçuşları iptal etti

Avrupa’da da üç büyükşirketi büyük ölçüde Omicron varyantına bağlı olarak görülen vakaların uçuş ekibini etkilemesi üzerine çok sayıda seferi iptal etmek zorunda kaldıklarını açıkladı.

Merkezi’da bulunan, hastalık izni kullanan pilotların sayısında yaşanan artışın ardından seyahatlerin yoğun olduğu Noel tatili döneminde çok sayıda uzun transatlantik uçuşu iptal etti.

Havayolu şirketinden yapılan açıklamada tatil dönemi için destek ekiplerin olduğu; ancak hastalık izni kullanan personel sayısının fazla olması sebebiyle bunun da yeterli olmadığı belirtildi.

İngiltere ve karantina süresini kısalttı

İngiltere ve, personel sıkıntısının hafifletilmesi amacıyla çalışanların testi pozitif çıktıktan ya da virüse maruz kaldıktan sonra işe daha çabuk dönmeleri için Covid-19 karantina süresini kısaltma kararı aldı.

Delta Havayolları CEO’su Ed Bastian da Biden yönetimine benzer adımların atılması çağrısında bulundu, aksi takdirdeseyahatinde aksaklıkların yaşanması riski olduğunu belirtti.

New York’ta Broadway gösterileri iptal

New York’ta bu hafta oyuncu ve sahne ekibinin Covid testlerinin pozitif çıkmasının ardından çok sayıda Broadway gösterisi iptal edildi.

New York’ta yeni yıl kutlamaları da ikinci kez pandemiden etkileniyor. New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, Times Meydanı’ndaki yeni yıl kutlamasına katılımın 15 bin kişiyle sınırlı olacağını söyledi.

ABD’de Omicron varyantı vakası ilk olarak Kasımında tespit edilmişti. Ülkedeki Covid vakalarının yaklaşık dörtte üçü Omicron varyantı. Doğu yakası kıyı şeridinde vakaların yüzde 90’ını Omicron varyantının oluşturduğu belirtiliyor.