• 03 Ağustos 2020 23:10
  • 0
  • 3 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Önlemlerin gevşetildiği her yerde vakalar artıyor, Eylül’de 2. dalga konuşuluyor

Bu haberi dinleyin
03 Ağustos 2020 Önlemlerin gevşetildiği her yerde vakalar artıyor, Eylül’de 2. dalga konuşuluyor

Başta Avrupa olmak üzere ülkelerin önlemlerini gevşetmesiyle vaka sayısı artışlar yaşanmaya başladı.

Dünya genelinde yeni vaka sayılarında görülen endişe verici artış üzerine Eylül’de 2. dalganın yaşanacağına ilişkin değerlendirmeler daha yüksek sesle dile getirilmeye başladı.

Virologlar, yeni türvirüs salgınının ikinci dalgasını aylar öncesinden öngörmüştü. İnsanlar nedeniyle getirilen sosyal mesafe kuralları ve kısıtlamalara uymadıkça, olası bir ikinci dalga tehlikesi de büyüyor. Son haftalardanın yeniden hız kazandığı gözleniyor.

Çok sayıda ülkede, önceden olduğu gibi sıkı karantina ve sosyal mesafe kuralları mevcut değil.manya, ve, kısıtlamaların gevşetildiği ilk ülkelerden olmuştu. 

Birçok ülkede dükkan ve restoranlar yeniden açılmış durumda. Örneğin Avustralya’da restoran ve barlara giden kişiler arasında vaka sayısı arttı. Bunun üzerine hükümet önlemleri yeniden sıkılaştırdı.

Tatil dönemi ile hareket arttı

Öte yandan insanların tatile çıkma arzusu da havaların ısınmasıyla giderek güçleniyor. İnsanlar tatile gittiklerinde küçük bir mekan içerisinde hareket ediyor, partilere gidiyor ve böylece dünya çapında yeni enfeksiyonların temeli atılmış oluyor. 

Örneğinmanya’da Temmuz ayı sonunda enfeksiyon sayıları astronomik biçimde artış gösterdi. 

Fransa’da önlemler gevşetildi vakalar artıyor

Yeni vaka sayılarında ciddi artış tespit edilen ülkelerden Fransa'da özellikle gençlerin sahillerdeki kafe ya da barlarda sosyal mesafeye uymadığı ve ailelerin de yaz tatili nedeniyle daha sık bir araya geldiği belirtiliyor.

Koronavirüs salgını, Fransa'da iki ay süren sıkı önlemlerin ardından büyük ölçüde kontroltınaınmıştı. Ancak geçen hafta ülkede 7 bin yeni vaka tespit edildi. 

Singapur'da karantinaya elektronik kontrol

Singapur'da artık belirli ülkelerden gelen ziyaretçilere elektronik cihaz taşıma zorunluluğu getirdi. Söz konusu elektronik cihaz, taşıyıcıların karantina şartlarına uymaması hâlindearm verecek. GPS ve Bluetooth sinyalleri kullanan cihazın zorunlu hâle getirileceği uygulama, 11 Ağustos'ta başlayacak.

Hindistan'da yeni vaka sayısı 50 binintına düşmüyor

ABD ve Brezilya'nın ardından en fazla vaka tespit edilen ülke olan Hindistan'da yeni vaka sayısı beş gündür 50 binintına inmiyor.

Son 24 saatte 52 bin 972 yeni vakası kaydedildi. COVID-19 teşhisiyle hastaneye kaldırılanlar arasında Hindistan İçişleriı'nın yanı sıra iki eyalet başbakanı da var.

Kosova'da ise Başbakan Avdullah Hoti,virüse yakalandığını açıkladı.

Kosova'da yeni vaka ve ölüm sayılarında geçen ay belli oranda artış görüldü. Artış eğilimi şu anda da devam ediyor.

İspanyol Gribi karşılaştırması

Son dönemde artan biçimde kullanılan "ikinci dalga" tabiri hakkında uluslararası düzlemde üzerinde mutabık kalınan bir tanım yok. DSÖ'nün bile bu konuda benimsediği net bir tanım söz konusu değil.

Bilim insanları,virüsü 1918-1920 arası dönemde dünyayı kasıp kavuran İspanyol Gribi ile karşılaştırıyor. İspanyol Gribi pandemisinde üç dalga söz konusu olmuştu. Salgının ikinci dalgası, ilk dalgasından çok daha şiddetli idi ve daha fazla can kaybına neden oldu. Söz konusu dalgalar arasında virüs mutasyona uğradı. Aynısınınvirüs için gerçekleşmesi de ihtimaller dahilinde.