• 15 Ağustos 2023 09:53
  • 0
  • 2 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Otellere rakip olma yolundaki Airbnb vb. sistemler yayılıyor. Nerede kaç ev var fiyatları ne

Bu haberi dinleyin
15 Ağustos 2023 Otellere rakip olma yolundaki Airbnb vb. sistemler yayılıyor. Nerede kaç ev var fiyatları ne

Türkiye’ye gelen ziyaretçi sayısı arttığı halde gelenler otel dışı mekanlarda konaklama sorunu yayılarak büyüyor.

Sorun Antalya ve İstanbul’un yanı sıra Bursa ve Trabzon’da da yaşanıyor.

Turizm bölgelerinde binlerce ev günübirlik kiraya veriliyor. Günlük kiralamanın ev sahipleri üzerindeki cazibesi, Airbnb'yi otellerle yarışır hale getirdi.

Otellere rakip olma yolunda yayılan Airbnb vb. sistemlerde nerede kaç ev olduğu ve fiyatları şöyle:

Nerede kaç ev var fiyatları ne

Airbnb verilerine göre Antalya'da 27 bin, İzmir'de 10 bin konut listeleyen Airbnb, günlük kiralama yapılan tek site değil. Sahibinden.com'da Türkiye genelinde 23 bin 726 günlük kiralık ilanı var. 

İstanbul'da 45 bin 

Bu tür verileri derleyen inside Airbnb sitesine göre İstanbul'da Airbnb'de yer alan evlerin yıllık ortalama doluluk oranları yüzde 33. Evlerin gecelik ortalama fiyatı ise 2643 TL. 

İstanbul'daki Airbnb'den kiralık evlerin yüzde 67,9'u apartman ya da ev, yüzde 30'u özel odalar yüzde 1.3'ü paylaşımlı odalar ve 0.9'u otel odaları. 

Beyoğlu'nda kiralık bahçeli bir apartman dairesi gecelik 9.456 TL. 

Fatih'te Haliç manzaralı bir daire gecelik 3.708 TL. 

Antalya’da 27 bin

Günlük konaklamalarla ilgili bir diğer veri paylaşım sitesi AirDNA’daki verilere göre Antalya'da Airbnb'de aktif 27 bin 619 ev bulunuyor ve şehrin merkez konumunda, 2 odalı bir evin Airbnb'de gecelik ücreti 2-3 bin TL arasında değişiyor. Kaş'ta ise bir villanın gecelik kira bedeli yaklaşık 9 bin lira. 

Bodrum’da 6.784 ev

AirDNA’da için özel bir çalışma yapılmış. Buna göre'da 6 bin 784 aktif kiralık ev bulunuyor. En fazla tercih edilen ise, yüzde 38 ile 2 odalı evler.'da şehir merkezinde iki odalı bir evin gecelik ortalama fiyatı 2 bin ile 3 bin TL arasında değişiyor, villalarda bu oran 15 bin TL'ye kadar çıkıyor. 

İzmir'de 10 bin

İzmir'de ise aktif ev sayısı 10 bin 125. İzmir'in merkezinde 2 yatak odalı bir Airbnb kiralamanın gecelik ücreti yaklaşık bin 500 TL. Çeşme'de ise yine 2 odalı evlerin gecelik ücreti yaklaşık 4 bin TL oluyor. Çeşme'de kiralık villanın ücreti ise gecelik yaklaşık 10 bin lira.