• 13 Eylül 2021 02:13
  • 0
  • 2 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

“OVP, turizm politikasının iflasının tezahürüdür”

Bu haberi dinleyin
13 Eylül 2021 “OVP, turizm politikasının iflasının tezahürüdür”

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, 5 Eylül’de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Orta Vadeli Program’da (OVP) ile ilgili ezberlenmiş laflar ötesinde bir şey olmadığını, hedeflerin ise izlenen politikanın iflasının tezahürü olduğunu söyledi.

Pandemide sektörünün en çok darbe alan sektör olmasına rağmen iktidar tarafından en az desteklenen sektörlerin başında geldiğini söyleyen Budak, “Açıkladıkları OVP’da pandemi hiç yaşanmamış gibie yönelik geçmiş programlardaki ezber lafları tekrarlamışlar. sektörü açısından ortada ne doğru dürüst bir program ne de elle tutulur bir politika önerisi var. Programın 2024 yılı için hedeflediği geliri 34 milyar dolar. Yani, gelirlerimiz 2019 yılındaki 34,5 milyar dolar seviyesine 2024 yılında bile ulaşamayacak. sektörünü kaderine terk ettiklerini itiraf etmişler. OVP, iktidarın sektörüne yönelik havlu attığının açık bir göstergesidir” dedi.

İktidarın pandemi boyuncae yönelik uyguladığı politikaların sektörü mutlu etmekten uzak olduğuna dikkat çeken Budak şöyle konuştu:

“Açıkladıkları Orta Vadeli Program’da 2021 yılı için 17, 2022 yılı için 25, 2023 için 30, 2024 içinse 34 milyar dolar geliri öngörüyorlar. gelirlerinin 5’inci yılın sonunda ancak eski seviyesine yaklaşacağını itiraf etmişler. Bu gelire de, nitelikli yatak kapasitesini artırarak, kentlerine uluslararası uçuşları artırarak,i çeşitlendirerek ve Türkiye’nin tanıtımını artırarak ulaşacaklarmış. Zaten bu ülke mevcut yatak kapasitesi, uçuş sayısı ve çeşitliliği ile 2019 yılında sizin 2024 yılında öngördüğünüz gelirden daha fazla geliri elde etti. Programın ne kadar ciddiyetsiz hazırlandığı buradan bile belli oluyor. Hükümetin politikalarını neresinden tutsak elimizde kalıyor. Olağanüstü bir krizden geçen sektöre olağan politikalarla nefes aldıramazsınız.

Turizme acilen yapılması gerekenler

Pandeminin başından beri yapılacakları söylemekten dilimizde tüy bitti. İktidar yine de bildiğini okumaya devam ediyor. 

Bir an önce Kısa (KÇÖ) sektör için yeniden devreye alınmalı ve 2022 yılı sonuna kadar uygulanmalı. 

Turizm sektörünün üzerindeki yükleri hafifletmek için pandemi öncesi uygulamaya konulan Tanıtım Payı ödemeleri ve henüz uygulanmaya başlamayan Konaklama Vergisi ödemeleri tamamen kaldırılmalı. 

Konaklama sektörüne yönelik uygulanan KDV indirimi 2024 yılı sonuna kadar sektörde faaliyet gösteren tüm işletmeleri kapsayacak şekilde uzatılmalı. 

Turizm sektöründe istihdamın korunmasına yönelik istihdam teşvikleri açıklanmalı. Sektörde faaliyet gösteren işletmelere düşük faizliler tahsis edilmeli.”