• 19 Eylül 2021 01:25
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Prof. Ceyhan: İngiltere bizi kırmızı listeden çıkardı da, aman dikkat

Bu haberi dinleyin
19 Eylül 2021 Prof. Ceyhan: İngiltere bizi kırmızı listeden çıkardı da, aman dikkat

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan,'nin Türkiye'yi kırmızı listeden çıkarması kararına ilişkin yaptığı açıklamada "İngiltere bize iyilik olsun diye kırmızı listeden çıkarmadı. Vatandaşına tatil yapacak yer arıyor. Portekiz'i çıkardı. Gidenlerde vaka artınca tekrar kırmızı listeye aldı. Aman dikkat" dedi.

İngiltere'de hükümetin,virüs kısıtlamaları kapsamında seyahat listesini güncelleyerek Türkiye'nin kırmızı listeden çıkarıldığını duyurmasıyla ilişkin çekincelerini dile getiren Ceyhan, "Dilerim Rusların gelişindeki hatayı yapmayız.'de dün yeni vaka sayısı 32 bin ve henüz bizde sorun olmayan beta ve gamma gibi çok sayıda varyantın yayılım gösterdiği bir ülke. Ülkemize girişlerinde çok kontrollü olmazsak varyantları ülkemizde de yayarız" ifadelerini kullandı.

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan sosyal medya hesabından,'nin kararını değerlendirdi:

"İngiltere, Türkiye ile birlikte 8 ülke/bölgeyi kırmızı listeden amber listeye aldı. 4 Ekim'de de amber ve yeşil liste birleşecek ve gidilecek ve gidilmeyecek ülkeler sınıflamasına geçecek. Özetle kendilerinin kabul ettiği aşılarla tam aşılı olanlar için dönüşte karantina kalktı.

Dilerim Rusların gelişindeki hatayı yapmayız.'de dün yeni vaka sayısı 32 bin ve henüz bizde sorun olmayan beta ve gamma gibi çok sayıda varyantın yayılım gösterdiği bir ülke. Ülkemize girişlerinde çok kontrollü olmazsak varyantları ülkemizde de yayarız.

Ülkeye girişlerinde ve 2. günde olmak üzere en az 2 PCR testi istemeliyiz. bize iyilik olsun diye kırmızı listeden çıkarmadı. Vatandaşına tatil yapacak yer arıyor. Portekiz'i çıkardı. Gidenlerde vaka artınca tekrar kırmızı listeye aldı. Aman dikkat."