• 28 Temmuz 2020 10:06
  • 0
  • 2 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Rehberler İRO Başkanı’nı Ayasofya tutumu nedeniyle istifaya çağırdı

Bu haberi dinleyin
28 Temmuz 2020 Rehberler İRO Başkanı’nı Ayasofya tutumu nedeniyle istifaya çağırdı

Ayasofya’nın  statüsünün değiştirilmesi ile ilgili tartımalar devam ederken İstanbul Rehberler Odası (İRO) Başkanının konuyla ilgili tutumu ve yaptığı açıklamalara üyelerden tepki geldi.

11. Dönem Profesyonel Turist Rehberleri (1976), adına Şükrü Yarcan, Esat Yalçın,Hakkı Ocakaçan ve Halit Oyman imzasıyla İRO Başkanı'nı kınayan ve istifaya davet eden bildiri yayınlandı. 

“Tüm İstanbul Profesyonel Turist Rehberlerini temsilen İRO Yönetim Kurulu Başkanı olarak tarafsızlığını yaptığınız açıklamalar rehber camiasında büyük bir hayal kırıklığı yaratmıştır” denilen bildiri şöyle:

İstanbul Rehberler Odası Başkanı Sanat Tarihçisi Dr. Sedat Bornovalı'yı kınıyor ve istifaya davet ediyoruz.

Ayasofya Müzesi'nin 86 yıl sonra camiye dönüştürülmesine yazılı, sözlü ve görsel basında olumlu yaklaşan İstanbul Rehberler Odası (İRO) Yönetim Kurulu Başkanı  Sedat Bornovalı Dünya sanat ve dinler tarihine mal olmuş yapıyı ve önemini muhakkak ki çok iyi bilmektedir. 

Kendisi bu tarihi eser ile ilgili ta yazmıştır. 

Özellikle ve benzeri yapıların Pagan dönemden günümüze uzanan tarih akışı içinde ülke yönetenlerin politik erki ile olan ilgi ve ilintisini de en iyi kendisi bilmektedir.

Buna rağmen, tüm İstanbul Profesyonel Turist Rehberlerini temsilen İRO Yönetim Kurulu Başkanı olarak tarafsızlığını bir yana bırakarak'nın Müze konumunu savunmak yerine, cami olarak ibadete açılmasını desteklemesi rehber camiasında büyük bir hayal kırıklığı yaratmıştır.

750 tanesi tarihi olmak üzere 7.000'den fazla camiye sahip İstanbul'da ibadet için cami sıkıntısı yok iken, dünyanın gözünün üzerinde olduğu, UNESCO tarafından müze olarak kaydedilmiş ve uluslararası koruma altına alınmış tarihi Müzesi'nin camiye dönüştürülmesi pratik gerçekçilik ile anlatılamaz.

Sedat Bornovalı bu dönüşümün özellikle Türkiye ve İstanbul turizmine olası olumsuz etkilerini ve dünya kamuoyunun tepkilerini düşünmeden davranmaktadır. 

Bu nedenle kendisini şiddetle kınıyoruz. 

Başta, ülkenin ve temsil ettiği meslektaşlarının göreceği zararları göz ardı etmesi, tarafsızlığını kaybetmiş olması, açıklamalarını şahsi fikri yerine tüm rehberler adına yapmış olması nedeniyle Bornovalı'yı İRO Başkanlığı'ndan istifa etmeye davet ediyoruz.

11. Dönem Profesyonel Turist Rehberleri (1976) adına