• 14 Nisan 2022 08:54
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

RIU, otellerini Rus müşterilere kapattı. Rusya'dan tepki: Irkçı, insan haklarına aykırı

Bu haberi dinleyin
14 Nisan 2022 RIU, otellerini Rus müşterilere kapattı. Rusya'dan tepki: Irkçı, insan haklarına aykırı

İspanyol otel zinciri, otellerine Tus turist almayacağını açıkladı. RIU merkezinden Dominik Cumhuriyeti, Maldivler, Sri Lanka'daki otellere gönderilen yazıda pazarı ile işbirliğinin durdurulduğu belirtilerek 13 Nisan’dan geçerli olmak üzere RIU otellerine Rus turistleri kabul edilmeyeceği bildirildi.

RIU konuyla ilgili olarak çalıştığı tur operatörlerine gönderdiği yazıda şöyle deniyor:

"Sevgili ortağım. 13 Nisan 2022'den itibaren bir sonraki duyuruya kadar satışlara tamamen son vereceğiz. Anlayışınız için teşekkür ederiz."

"Irkçı ve insan haklarınakırı"

Yazıyı alan tur operatörleri yaptıkları açıklamada “Bu uluslararası anlaşmalarakırı ırkçı bir yaklaşımdır. Bu “Her Türlü Irkrımcılığının Önlenmesine İlişkin Uluslararası Sözleşme, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ve Birleşmiş Milletler Her Türlü Irkrımcılığının Ortadan Kaldırılmasına İlişkin Deklarasyon gibi birçok uluslararası anlaşma ve insan hakları sözleşmesinin de ihlalidir. 

Turizm ve misafirperverliğin uluslararası bağları ve işbirliğini güçlendirmek, siyasetin dışında durmak ve ırksal önyargıları dışlamak için tasarlandığını hatırlatmak isteriz. Bu, markaya da zarar verecektir” denildi.