• 03 Nisan 2022 20:18
  • 0
  • 2 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Ruble, yitirdiği değeri geri kazandı

Bu haberi dinleyin
03 Nisan 2022 Ruble, yitirdiği değeri geri kazandı

Bir hafta içinde dolar 12.05 ruble, euro -12.01 ruble ucuzladı. BBC, yaptırımlarla değer kaybeden ruble kayıplarının çoğunu geri almasını ve 24 Şubat öncesi seviyeye geri dönmesini uzmanlara yorumlattı. Martı başında ruble dolara karşı yüzde 40 değer kaybettikten sonra, öncesi seviyesine göre dolara karşı sadece yüzde 4 aşağıda.

Nasıl kazandı

Uzmanlara göre, rublenin bu kadar dirençli çıkmasında rol oynayan faktörler var.

Rublenin değer kaybının önüne geçmek için'nın aldığı ilk önlemlerden biri Merkez Bankası'nın politika faizini 28 Şubat'ta yüzde 9,5'ten yüzde 20'ye çıkarması oldu.

İkinci olarak da döviz alımına yüzde 30 bedel getirildi. Bu oran şu an için yüzde 12'ye düşmüş durumda.

Rusya'da yaşayanların ve şirketlerin ruble satışı ve döviz alımına başka engeller de getirildi.

Diğer önlem de petrol ve gaz gibi ihracatçı şirketlerin döviz gelirinin yüzde 80'ini rubleye çevirmelerinin şart koşulması oldu.

Merkez Bankası’ndan 1.2 milyarlık müdahale

Financial Times gazetesine göre Merkez Bankası operasyon başladıktan sonraki ilk iki gün rubleyi korumak için piyasaya 1,2 milyar dolar enjekte etti.

Rusya'nın açıkladığı son önlem ise petrol ve gaz alımı yapan ülkelerin ödemelerini ruble yapmaları yönünde oldu.

Çöküş engellendi

Financial Times gazetesine göre katı sermaye kontrolleri ve yabancıların ruble yatırımlarından çıkmalarının engellenmesi, ülkenin finansal sistemin çökmesini engelledi.

Bunun bir dezavantajı ise'nın küresel finansal sistemden iyice izole olması.

Ruble güçlü kalmayı sürdürebilecek mi?

Ancak bazı uzmanlara göre bu durum kalıcı değil.

Reuters haber ajansına konuşan Alfa Bank Şef Ekonomisti Natalia Orlova, rubledeki güçlenmenin ihracatçı şirketlerinlık ve çeyreklik olarak dövizlerini satmalarından ötürü kaynaklandığını aktarıyor.

Orlova, bu durumun döviz piyasasında dengesizlik oluşturduğunu aktararak rublenin güçlendiğini vurguluyor ve bu durumun geçici olduğunu düşünüyor.

Financial Times gazetesine konuşan eski Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Oleg Vyugin ise önce Rus vatandaşlarının ruble satmasıyla para biriminin değer kaybettiğini, ancak bu durumun engellenmesiyle rubledeki düşüşün durduğunu söylüyor.

İthalat durdu petrol fiyatları arttı

Diğer yandan ithalatın durması ancak gaz ile petrol ihracatının devam etmesi de Rus ekonomisinin dış ticaret fazlası vermesini sağladı.

Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) ekonomistleri Elina Ribakova ve Robin Brooks'a göre Batı'nın uyguladığı yaptırımlar yüzünden daha az petrol satsa da petrol fiyatlarının artmasıyla beraber halen ciddi bir kazanç elde etmekte.

Rublenin güç kazanmasına rağmen yaptırımların Rus ekonomisine zarar vereceği tahmin ediliyor.

Uluslararası Finans Enstitüsü'nden Ribakova'ya göre Rus ekonomisi bu yıl yüzde 15 daralacak.

Şimdiye kadar ülkeden 400 yabancı şirketin çıktığı tahmin ediliyor.