• 13 Mayıs 2022 00:44
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Rusya’dan iyi haber: THY’nin ek uçuş talebine onay geliyor

Bu haberi dinleyin
13 Mayıs 2022 Rusya’dan iyi haber: THY’nin ek uçuş talebine onay geliyor

 

Türk Hava Yolları (THY)’nin’daki Türk kökenli tur operatörlerine 1.5 milyon blok koltuk tahsis etmesinin uygulanabilmesi için’nın’ye bu sayıya uygun ek slot vermesi gerekiyordu. Bir süreden beri devam eden konuyla ilgili tartışma Türkiye lehine sonuçlanıyor.

RusyaDevlet Duması, Ulaştırmalığı'ndan Türk Hava Yolları'nın uçuşları için kotasını artırmasını isteyecek.

Devlet Duma Komitesi Başkanı Sangadzhi Tarbaev Federal Hava Taşımacılığı Ajansı’nın haftada yaklaşık 100.000 kişinin taşınmasına izin verecek 108 uçuşu onayladığını ancak bunun yeterli olmadığını belirterek.’nin istediği 349 uçuş izni verilmesini istediklerini söyledi.

Rosturizm: Destekliyoruz memnun oluruz

Girişimi değerlendiren Rosturizm Başkanı Zarina Doguzova, “Rusya Federasyonu'na karşı yaptırım uygulamayan, güvenliği sağlamaya ve turistlerimizi almaya hazır olan tüm dost ülkelerle her türlü fırsatı kullanmaya çalışıyoruz. Bu nedenle’nin istediği 349 uçuş izni başvurusunu destekliyoruz ve hükümetten onay istiyoruz” dedi.

Aeroflot Antalya ve İstanbul’a günde üç sefer yapacak

Bu arada Aeroflot Havayolları, Moskova'dan Türkiye'ye yaptığı uçuşların sıklığını günde üçe çıkarıyor. 

Aeroflot, havayolunun web sitesinde yer bilgiye göre, 27 Mayıs'tan itibaren başlayacak uçuşlar Airbus A330-300 geniş gövdeli uçaklarla gerçekleştirilecek.

Bu durumda Rus ve Türk şirketleri Moskova havalimanları; Sheremetyevo, Domodedovo ve Vnukovo’dan haftada 35-40 bin yolcu taşıyacak.