• 08 Mart 2022 08:40
 • 0
 • 3 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Rusya, dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi oldu

Bu haberi dinleyin
08 Mart 2022 Rusya, dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi oldu

Ukrayna’ya saldıran, İran, Suriye ve Kuzey Kore'yi geçerek 10 günde dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi konumuna geldi.

Küresel yaptırım izleme veri tabanı Castellum.ai'nin verilerine göre, 22 Şubat'tan itibaren 2 bin 778 yeni yaptırıma maruz kaldı.

Böylece’ya uygulanan yaptırımların sayısı toplam 5 bin 530'u aştı.

Rusya bu sayıyla, 3 bin 616 yaptırımın uygulandığı İran'ı, 2 bin 608 yaptırıma maruz kalan Suriye'yi ve 2 bin 77 yaptırımın uygulandığı Kuzey Kore'yi geride bıraktı.

Dünyada en çok yaptırımın uygulandığı ülkeler sıralamasında 651 yaptırımla Venezuela, 510 yaptırımla Myanmar ve 208 yaptırımla Küba da yer aldı.

Rusya'ya yönelik 22 Şubat'tan itibaren en çok yaptırım kararı alan ülke, 568 yaptırımla İsviçre oldu. İsviçre'yi 518 yaptırımla Avrupa Birliği (AB), 512 yaptırımla Fransa, 454 yaptırımla Kanada ve 413 yaptırımla Avustralya takip etti. ABD de ise bu tarihten itibaren'ya yönelik 243 yaptırım kararı aldı.

Söz konusu tarihten itibaren'ya yönelik yaptırımların 2 bin 427'si bireylere uygulanırken, 343'ü kuruluşları, 6'sı gemileri ve ikisi uçakları hedef aldı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 21 Şubat'ta'nın doğusundaki yanlısırılıkçıların sözde yönetimlerinin tanınmasına dair kararnameyi imzalamıştı.

Putin'in söz konusu kararına tepki olarak Batılı ülkeler 22 Şubat itibarıyla'ya yönelik ilk yaptırım kararlarını açıklamaya başlamıştı.

Rusya Başkanı Putin, 24 Şubat'ta ise'nın doğusundaki Donbas'a özel askeri operasyon başlattıklarını duyurmuştu.

Ukrayna'ya yönelik saldırının resmen başlamasıyla Batı ülkeleri,'ya ağır ekonomik bedel ödetmek için özellikle finans, enerji ve ulaşımla birlikte ticaret ve bireysel kısıtlamaları da içeren çok sayıda yaptırımı yürürlüğe koymuştu.

Rusya'ya hangi yaptırımlar uygulanıyor? 

 • Rus bankaları uluslararası ödeme sistemi Svvift'ten çıkarıldı.
 • Bu yaptırım, bir yandan Rus bankalarının dünya genelinde işlem yapmasını engellerken diğer yandan Rus ihracat ve ithalatını felç etmeyi amaçlıyor.
 • Rusya Merkez Bankasının Avrupa Birliği (AB), Amerika Birleşik Devletleri (ABD). ve Kanada'daki varlıkları da donduruldu.
 • FTSE, Rus varlıklarını sıfır değerle endeksten çıkarma kararı aldı.
 • Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Dışişleriı Sergey Lavrov'un dışındaki mal varlıkları donduruldu.
 • AB,'ya ham petrolün işlenmesi için gerekli olan mal ve teknoloji satışını, transferini,rıca ihracatını yasakladı.
 • Batı ülkelerinden'ya artık ve uzay sanayisiyle ilgili mal, teknoloji ve hizmet satışı yapılmayacak. Bu karar çerçevesinde Rus havayollarına uçak, yedek parça ve ekipman verilmeyecek.
 • AB ülkeleri tüm Rus uçaklarına hava sahasını kapattı. Rus. gemilerinin AB limanlarına girişinin yasaklanması da gündemde.
 • Başta mikroçip üretimi için gerekli olan mikroişlemciler ve ekipmanları olmak üzere, bazı teknolojik ürün ve teknolojilerin AB ve diğer Batılı ülkelerden'ya gönderilmesi engellenecek.
 • Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA)'nın artık uluslararası maçlara ev sahipliği yapamayacağını açıkladı.rıca Rus milli takımının katıldığı maçlarda bayrağı açılmayacak ve Rus milli marşı okunmayacak.

 

                                      Hangi ülkeye kaç yaptırım uygulanıyor