• 22 Eylül 2023 00:51
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Rusya pazarındaki durumun özeti: Türkiye fiyat artırdı, Ruble değer yitirdi

Bu haberi dinleyin
22 Eylül 2023 Rusya pazarındaki durumun özeti: Türkiye fiyat artırdı, Ruble değer yitirdi

Rusya pazarında bu yıl yaşanan sıkıntının nedenleri ile ilgili tartışmalar devam ediyor. Beklenen düzeyde artış olmaması konusunda farklı değerlendirmeler yapılıyor.

Konu Seyahatlerine yönelik “TrEvolution 2023” etkinliğinin de gündemindeydi.

Toplantıda konuşan Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkan Yardımcısı Taras Kobishchanov, Türkiye’nin pazarındaki durumunu değerlendirirken, “Otellerin fiyatı önceki yıllara göre çok arttı bunun üzerine Ruble’nin değer yitirmesi eklenince ortaya iki taraf profesyonelleri ve tatilci tüketicilerin aleyhine birn tablo çıktı” dedi.

ATOR Başkan Yardımcısı Türkiye’deki otellerin daha sonra fiyatlarda indirime gittiğini ancak bunun geç kalındığını, bu nedenle fiyat indirimlerinin beklenen sonucu vermediğini belirterek şunları söyledi:

“Türk otelleri 2023 sezonu için fiyatlara ciddi zam yaptı. Rublenin yıllık bazda yüzde 73 oranında değer kaybetmesiyle birlikte bu durum,'da Türkiye'nin kıyı bölgelerine yönelik talep 2019'a göre ortalama yüzde 40 oranında azalmasına neden oldu. 

Toplantıda Rusların bu yıl gittiğin ülkeler ile ilgili istatistikler eşliğinde bir sunum yapıldı.

Sunumda Rusların tatil amaçlı yurtdışına çıkışların yüzde 26'sını Türkiye'ye, yüzde 13'ünü ise Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) yapıldığını gösterdiği belirtiliyor.