• 18 Ekim 2021 00:16
  • 0
  • 2 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Sınır kapısının açılmasıyla İran’dan Van’a gelenler otelleri doldurdu

Bu haberi dinleyin
18 Ekim 2021 Sınır kapısının açılmasıyla İran’dan Van’a gelenler otelleri doldurdu

 

Van'ın İran'a açılan ve pandemi nedeniyle uzun süre kapalı kalan ancak Türkiye tarafından 17 Mayıs'ta kısmi olarak geçişlere açılan Kapıköy Kapısı'nda, İran tarafının da kapılarını açmasıyla, turist geçişleri yoğunluk kazandı.

Van ve Otelciler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Yüksel, pandemi sürecinde yüzde 20 olan otellerin doluluk oranının yüzde 90'lara çıktığını söyledi.

Martta kapatılmıştı

İran ile en uzun kara sınırına sahip Van'da,virüs tedbirleri kapsamında 24 Mart 2020'de araç ile yaya geçişlerine kapatılan Kapıköy Gümrük Kapısı, 17 Mayıs'ta araç ve yaya trafiğine açıldı.  

Ancak İran tarafından artan vakalar nedeniyle 16 Eylül'de kısmi açılan sınır kapısı, 9 Ekim'de ise İran tarafının da açmasıyla tamamen geçişlere açıldı. İran'dan gelen turistler, 72 saat içinde alınan PCR negatif test sonucu ile giriş yapabiliyor. Sınır kapısından kalabalık kafileler halinde giriş yapan İranlı turistlerin gelişi, pandemi sürecinde büyük sıkıntı yaşayan esnafı sevindirdi. Gelen turistler, kentin tarihi ve turistik yerlerini gezip, giyim malzemesi satan mağazalarda alışveriş yapıyor. Pandemi sürecinde büyük sıkıntı yaşayan Van esnafı da gelen turistlerle yakından ilgileniyor.

9da 278 bin kişi geldi

2020'de 403 bin 634'ü yurt içinden, 73 bin 308'i İran'dan toplam 476 bin 942, 2021 yılının ilk 9ında ise 278 bin 921'i yurt içi ve 20 bin 356'sı da İran'dan olmak üzere 299 bin 277 turist Van'a giriş yaptı. Gelen turistlerin 108 bin 757'si Akdamar Adası'nı ziyaret etti.  

Otelciler ve esnaf memnun

Van Otelciler veciler Derneği (VANOTED) Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Yüksel, pandemi nedeniyle kapalı olan Kapıköy Gümrük Kapısı'nın uzun süre sonra yaya ve araç trafiğine açıldığını belirterek, şunları söyledi

İran'da aşılama oranı şu an çok yüksek. En son aldığımız bilgilere göre İran'da günlük 1,5 milyon kişi aşılanıyor. Aşılama oranının yüksek olması vaka oranını da düşürdü. Bunun üzerine 9 Ekim itibarıyla İran tarafı da sınır kapısını tamamıyla açtı.  

İranlılar sadece ve tatil için gelmiyor,nı zamanda alışveriş için de geliyorlar. İran vatandaşları Van için can damarı diyebiliriz.